Řízení letového provozu (ŘLP) loni meziročně klesl zisk o téměř 130 milionů, a to na 407 milionů korun. Tržby vzrostly o zhruba 300 milionů na 3,7 miliardy korun. V tiskové zprávě o tom ve čtvrtek informovala společnost. Důvodem poklesu zisku je skutečnost, že do předloňských výsledků byl zahrnut prodej domu na Smetanově nábřeží v Praze, řekl mluvčí státní organizace Richard Klíma. 

Prodej nevyužívané budovy v roce 2014 jednorázově vylepšil hospodaření dlouhodobě ziskových dispečerů o 210 milionů korun a tím zkreslil výsledky následující sezony. Tu přitom dispečeři hodnotí jako úspěšnou.

Do hospodářských výsledků podniku se významně promítla dobrá kondice mezinárodní letecké dopravy, uvedla společnost. Loni nad českým územím přelétlo rekordních více než 780 tisíc letadel. Zvýšila se rovněž hmotnost prolétajících strojů a délka trasy, což jsou ukazatele, které rovněž mají vliv na cenu, kterou letadla za navigaci platí.

Cena za navigační služby tvořila loni 94,1 procenta všech příjmů ŘLP. Čtyři pětiny z celkových výnosů připadaly na navigační služby pro prolétající stroje a 13 procent pro navigaci letadel přistávajících nebo vzlétajících z tuzemských letišť. Kromě navigačních služeb tvoří příjmy ŘLP komerční aktivity, mezi které patří zejména školení zahraničních dispečerů a posádek letadel.

Mezi největší odběratele navigačních služeb patřily loni tradičně velké zahraniční aerolinie. Konkrétně šlo o společnosti Lufthansa, Emirates, Turkish Airlines a Qatar Airlines. Zisk ŘLP bude použit podle pravidel na další rozvoj navigačních služeb, sto milionů ročně ze zisku je určeno pro potřeby resortu dopravy.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru