Eurozóna v březnu již druhý měsíc po sobě zůstala v deflaci. Meziroční tempo poklesu spotřebitelských cen nicméně zpomalilo na 0,1 procenta z únorových 0,2 procenta. Vyplývá to z rychlého odhadu, který ve čtvrtek zveřejnil statistický úřad Eurostat.

Eurozóna se v únoru dostala zpět do deflace poprvé od loňského září. Spotřebitelské ceny v eurozóně tlačí dolů zejména levná ropa. Bez zahrnutí energie, potravin, alkoholu a tabáku se spotřebitelské ceny v březnu meziročně zvýšily o jedno procento.

Evropská centrální banka (ECB) se v březnu rozhodla podpořit inflaci i hospodářský růst v eurozóně snížením všech úrokových sazeb, posílením programu nákupů dluhopisů a novou nabídkou levných úvěrů soukromému finančnímu sektoru. Dlouhodobým cílem ECB je návrat míry inflace ke dvěma procentům.

Předpokládá se ale, že inflace se ani během příštích tří let na cílovou úroveň ECB nedostane. Přetrvávající nízké cenové tlaky podle analytiků signalizují, že centrální banka bude muset nadále držet úrokové sazby na mimořádně nízké úrovni a ponechat si otevřené dveře pro další stimulační opatření.

Základní úroková sazba ECB je nyní na rekordním minimu 0,05 procenta. Depozitní sazba je dokonce záporná, takže finanční ústavy musejí za peníze uložené u centrální banky platit. ECB se pomocí nízkých úroků snaží podpořit poskytování půjček podnikům a spotřebitelům, a tím i celou ekonomiku.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Hospodářský růst nyní banka stimuluje rovněž nákupy státních dluhopisů a dalších cenných papírů v objemu zhruba 80 miliard eur (2,2 bilionu Kč) měsíčně. ECB v březnu snížila odhad letošní inflace v eurozóně na pouhých 0,1 procenta z původně očekávaných 1,0 procenta. V příštím roce ECB počítá se zrychlením růstu cen pouze na 1,3 procenta, namísto dříve předpokládaných 1,6 procenta.

Někteří analytici však upozorňují, že inflační prognóza ECB pro letošní rok je možná až příliš pesimistická. Banka totiž počítá s cenou severomořské ropy Brent v průměru 34,90 dolaru za barel. V současnosti se přitom barel Brentu prodává za zhruba 40 dolarů.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru