Tchajwanský výrobce elektroniky Foxconn se dohodl na převzetí ztrátové japonské firmy Sharp, dlouholeté ikony tamního elektronického průmyslu. Foxconn, který je jedním z hlavních dodavatelů společnosti Apple, zaplatí za dvoutřetinový podíl v japonské firmě 3,47 miliardy dolarů (82,8 miliardy korun), uvedl podle agentury Reuters Sharp ve sdělení.

Původní nabídka přitom činila dokonce 5,9 miliardy dolarů (141 miliard korun). Foxconn tak ušetří přibližně 59 miliard korun, což je 37 procent z původní částky. Transakce je největší zahraniční akvizicí v tradičně izolovaném japonském technologickém sektoru.

Sharp už v únoru oznámil, že se rozhodl prodat Foxconnu dvoutřetinový podíl ve firmě. Tchajwanská firma, známá též jako Hon Hai Precision Industry, ale posléze oznámila, že podpis konečné dohody zatím odkládá, protože Sharp na poslední chvíli předložil nové podmínky, které je potřeba vyjasnit. Dohodu o transakci firmy podepíšou 2. dubna v japonské Ósace.

Foxconn zaměstnává ve svých závodech v Pardubicích a Kutné hoře pět tisíc lidí.

Sharp se podobně jako ostatní japonští výrobci elektroniky dostal do potíží kvůli ostré konkurenci v Asii. Podnik s více než stoletou tradicí vyrábí obrazovky z tekutých krystalů (LCD), mohutné investice do této výroby se mu v cenové válce s asijskými konkurenty ale nevyplatily. Výroba obrazovek byla dosud ztrátová, přestože firma za poslední čtyři roky dvakrát obdržela pomoc od bank.

Podnik se chce nyní stát světovým dodavatelem obrazovek OLED, které jsou lehčí, tenčí a pružnější než současné obrazovky. Masovou výrobu by měl zahájit do roku 2018, zhruba v době, kdy by měl Apple zavést novou generaci displejů pro své iPhony. Do nové technologie investují rovněž jihokorejský Samsung a konkurenční LG.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

O Sharp se ucházelo několik zájemců. Japonská vláda a vedení Sharpu dávaly zpočátku přednost nabídce státem podporovaného investičního fondu Innovation Network Corporation of Japan (INCJ). Vedly je k tomu obavy, že v cizích rukou by Sharp mohl přijít o své technologické znalosti ve prospěch zahraniční firmy. INCJ navrhoval sloučit divizi obrazovek se společností Japan Display, v níž má většinový podíl.

Sharp ale nakonec kývl na nabídku Foxconnu, který je největším smluvním výrobcem elektroniky na světě a který by Sharpu mohl pomoci s prodejem LCD obrazovek i v jiných částech regionu.