Vláda ve středu schválila kompenzace pro zemědělce za loňské rekordní sucho ve výši 600 milionů korun. Podpora by měla směřovat především na citlivé komodity a na malé zemědělce, informoval na Twitteru ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL). Ten novinářům řekl, že polovina z 600 milionů půjde z vládní rozpočtové rezervy a dalších 300 milionů musí nalézt v rozpočtu svého resortu.

Ministerstvo zemědělství požadovalo z vládní rozpočtové rezervy použít na kompenzace 1,24 miliardy, ministerstvo financí s tím ovšem na předchozích zasedáních vlády nesouhlasilo. Nakonec ministr financí Andrej Babiš (ANO) uvolní pouze 300 milionů. "Já to beru v dané situaci, kdy vím o stavu vládní rozpočtové rezervy, za přijatelný kompromis," vyhodnotil Jurečka konečnou částku.

Zemědělský svaz ČR s uvolněnou částkou spokojen není. "Je to málo," řekl předseda svazu Martin Pýcha. Podle něj se bude svaz snažit jednat s ministerstvem, aby materiál v budoucnu předložilo na vládní jednání znovu. Vláda by pak podle něj mohla svoje hlasování revokovat a případně podporu zvýšit.

"Tragické je zpoždění. Poláci dostali odškodnění už na podzim loňského roku, naši zemědělci za tři čtvrtě roku," řekl prezident Agrární komory ČR Miroslav Toman. Podle něj je špatné i nastavení podmínek kompenzace, které je diskriminační například pro pěstitele chmele. Chybí mu také podpory pro pěstitele pícnin na orné půdě, hlavně jetelovin.

Škody zemědělců ministerstvo vyčíslilo na 2,9 miliardy korun. Jurečka na předchozím jednání kabinetu prohlásil, že pokud neschválí plnou podporu, bude se snažit zbytek peněz najít v rozpočtu ministerstva.

Ministerstvo předpokládá, že by mohlo dostat více než 7 000 žádostí o kompenzace. U malých zemědělských podniků do výměry 89 hektarů se sazba náhrady znásobí dvěma, u podniků do 500 ha pak koeficientem 1,5. Pokud žádosti o kompenzace překročí vyhrazených 600 milionů korun, budou sazby krácené u největších podniků nad 500 ha. Podle Pýchy je ale takovéto znevýhodnění velkých podniků proti smyslu náhrady. "Ministerstvo upřednostňuje ty, kteří rozsah živočišné výroby a citlivých komodit nemají tak velký," uvedl.

Podle předkládaného materiálu by měly peníze dostat podniky, kterým sucho snížilo úrodu alespoň o 30 procent proti průměru za předcházející tři roky. Mimořádná podpora pro ně by měla činit deset procent jejich průměrných nákladů. Pokud by zemědělci doložili, že sucho poškodilo jejich úrodu o více než 40 procent, mohli by získat až pětinu průměrných nákladů.

Podpora se bude krátit, pokud zemědělci nepředloží doklady o pojištění alespoň poloviny plochy. Největší obnosy by měli získat pěstitelé kukuřice, brambor, chmelu, cukrové řepy a pícnin s vazbou na živočišnou výrobu.

Související