Aktivisté v noci na středu promítali na budovy Pražského hradu světelné obrazce a texty kritizující nynější návštěvu čínského prezidenta v ČR a obchodní vazby mezi Českem a Čínou. Vyplývá to z fotografií, které na Facebooku zveřejnila někdejší poslankyně zelených Kateřina Jacques. Policie v noci našla pravděpodobné místo, odkud se promítalo, nikoho ale nezadržela, řekl policejní mluvčí Tomáš Hulan. Hrad podle prezidentova mluvčího Jiřího Ovčáčka nebude věc řešit.

Na mostě Legií a Smetanově nábřeží se kolem šesté hodiny ráno pohybovaly desítky policistů, pátrání po původcích projekce ale policejní mluvčí Andrea Zoulová nechtěla potvrdit.

"Na návštěvu čínského prezidenta v Praze reagujeme unikátní světelnou projekcí na Pražský Hrad. Věříme že skutečná pravda a láska alespoň na fasádě Pražského hradu osloví nejednoho občana ČR," uvedli aktivisté v e-mailu, který zaslali ČTK. Texty a obrazci promítanými na fasádu Ústavu šlechtičen obrácenou k Vltavě připomínali bývalého prezidenta Václava Havla, který kritizoval porušování lidských práv v Číně, a vyzývali k osvobození Tibetu a Tchaj-wanu.

Promítali také nápisy "prezident na prodej" a "CZ for sale". Český prezident Miloš Zeman a jeho čínský protějšek Si Ťin-pching v úterý na Pražském hradě podepsali smlouvu o strategické spolupráci mezi Českem a Čínou.

Policisté se projekcí na Hrad zabývali podle Hulana kolem druhé hodiny v noci. Po původcích a místě projekce pátrali například v okolí Strahovského kláštera a na Malé Straně. "Nakonec se nám podařilo konkrétní místo s největší pravděpodobností ztotožnit, žádné projekční zařízení se tam už ale nenacházelo," uvedl. Policie podle mluvčího v souvislosti s projekcí nikoho nezadržela.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Podle Zemanova mluvčího je návštěva čínského prezidenta v Česku mimořádně úspěšná a důležité jsou čínské investice. "Vzhledem k tomu, jaké jsou reakce veřejnosti, tak jde o věc zcela marginální, to znamená Kancelář prezidenta republiky toto nebude nikterak řešit," řekl Ovčáček. Kolem návštěvy z Číny se podle něj rozvinul aktivistický spektákl a jeho neformálním vůdcem se v úterý definitivně stal předseda TOP 09 Miroslav Kalousek. "Mohu se třeba domnívat, že to byl snímek ze života známého bojovníka ze práva tibetského lidu, pana Miroslava Kalouska," řekl mluvčí k projekci.

Návštěvu čínského prezidenta v Praze provázejí i další protesty. Spolek pro výstavbu sochy Václava Havla umístil u Evropské ulice billboard se společnou fotografií Havla a tibetského duchovního vůdce dalajlamy, v některých ulicích také aktivisté potřísnili barvou vyvěšené čínské vlajky a po jejich odstranění je nahrazovali tibetskými.

Na Kampě a u Hradu v úterý stovky lidí protestovaly proti čínské lidskoprávní politice.

Čínský prezident Si Ťin-pching dnes končí třídenní návštěvu v Česku. Před odletem spolu se Zemanem navštíví diskusní ekonomické fórum v Paláci Žofín a Strahovský klášter.