Posledních 30 vteřin zápasu už jen držely míč a radovaly se. Tým Pionýrek, basketbalistek z MidAmerica Nazarene University (MNU) v Kansasu, vyhrál minulý týden v úterý − poprvé ve své historii − finále celoamerického turnaje Divize I NAIA. Tedy organizace, která vedle své větší a slavnější sestry NCAA pořádá v Americe sportovní soutěže mezi týmy z vysokých škol. A to je velká událost. Diváci v hale skandovali jména hráček ještě dlouho po závěrečném hvizdu rozhodčích. O zápase psalo druhý den několik místních deníků.

Nikdo v Evropě, natož v Česku tu zprávu asi nezaznamenal.

Byť se hrálo před několikatisícovým publikem, tedy před více diváky, než kolik jich chodí v Evropě na většinu mezistátních zápasů. Ale koho by zajímala nějaká americká univerzitní soutěž?

Samozřejmě byly i výjimky. Mezi nimi osmnáctiletá Markéta Veselková, bývalá česká dorostenecká reprezentantka. Na MNU bude od září studovat a stane se součástí mistrovského týmu.

Veselková si tak plní svůj sen. Poslední dva roky studuje v Americe na středních školách a až se po létě v Česku vrátí za oceán, nastoupí na univerzitu. Patří tak ke stále většímu počtu mladých Češek a Čechů, kteří část dospívání tráví na amerických školách. Zkoušejí tam, jaké to je žít daleko od rodičů. Poznávají svět a sbírají nové zážitky. A učí se jazyk.

"Je to zkušenost, kterou nic nenahradí," říká Veselková. "Samozřejmě jsem se zpočátku bála, že mi budou chybět kamarádi i rodina. Ale teď vidím, že jsem se za dva roky ohromně posunula dopředu."

V šestnácti byla členkou českého reprezentačního týmu, který si z mistrovství Evropy v roce 2013 přivezl stříbrné medaile. Hrála za pražský klub USK. Byla to příprava na to, stát se během několika let třeba extraligovou hráčkou. Hodně radosti a taky dřiny. A jak už to ve vrcholovém sportu v Česku bývá, moc to nešlo dohromady se školou. Ani s ničím jiným. "Šest tréninků týdně, z toho dva ranní, skoro každý víkend zápasy," říká Veselková.

Nešlo by to udělat jinak? Třeba tak, že se skloubí škola a sport? Že tréninky budou navazovat na vyučování nebo naopak a dobré výsledky ve sportu budou aspoň do určité míry pomáhat při vstupu na dobrou vysokou školu? V Česku je to v dnešní době téměř sen, tedy v případě, pokud chcete dělat sport jako basketbal na vrcholové úrovni a k tomu studovat kvalitní školu. Markéta Veselková slyšela, že v Americe by to mohlo být lepší.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru