Americká centrální banka (Fed) bude kvůli přetrvávajícím rizikům v globální ekonomice postupovat v dalším zvyšování úrokových sazeb opatrně. V úterý to řekla šéfka Fedu Janet Yellenová, která vystoupila v Ekonomickém klubu v New Yorku.

"Vývoj v zahraničí naznačuje, že splnění našich cílů v oblasti zaměstnanosti a inflace bude vyžadovat poněkud mírnější pohyb sazby na federální fondy, než se předpokládalo v prosinci," uvedla Yellenová. "Vzhledem k rizikům pro další výhled považuji za vhodné, abychom v úpravách měnové politiky postupovali opatrně," citovala ji agentura Reuters.

Yellenová tím řekla zhruba totéž, co Fed sdělil po svém posledním zasedání v polovině března. Fed dal tehdy najevo, že v příštích měsících naváže na prosincové první zvýšení krátkodobých úvěrových nákladů z rekordních minim. Předpověděl ale, že letos zvýší rozpětí základní mezibankovní sazby "na federální fondy" jen dvakrát po čtvrtině procentního bodu, namísto dříve předpokládaných čtyř kroků.

Podle Yellenové budou ekonomický výhled nadále komplikovat slabý hospodářský vývoj ve světě, nízké ceny ropy a nejistota kolem Číny, tyto faktory ale budou odeznívat.

"Celkový dopad globálního vývoje na ekonomiku USA od počátku roku bude s největší pravděpodobností omezený. Tento vývoj nijak nemění náš základní výhled ekonomického růstu a inflace," uvedla šéfka Fedu.

Americká ekonomika zpomalila ve čtvrtém čtvrtletí celoročně přepočtený růst na jedno procento z dvouprocentního tempa v předešlém kvartále. Za celý loňský rok zopakovala ekonomika růst o 2,4 procenta.

Kurz dolaru po úterním vystoupení Yellenové výrazně oslabil a proti euru sestoupil na minimum za více než týden.

Související

Peníze podle Leoše Rouska

Máte zájem o informace z ekonomiky v širších souvislostech?

Zadejte svou e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr informací, které se během týdne objevily v médiích. Těšit se můžete na komentář událostí od Leoše Rouska, hlavního analytika Hospodářských novin.