Společnost Home Credit nejbohatšího Čecha Petra Kellnera a Jiřího Šmejce hodlá v Číně do svého byznysu investovat šest miliard čínských jüanů, v přepočtu 921 milionů dolarů (přes 23 miliardy korun). Peníze, které mají zdvojnásobit tamní čínský byznys úvěrové společnosti, chce utratit do konce roku 2017.

Informaci sdělil Šmejc v rozhovoru pro tamní deník China Daily u příležitosti návštěvy čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v Praze.

Jedná se přitom o velmi vysokou sumu. Pro srovnání: loni Home Credit na čtyřech největších asijských trzích - v Číně, Indii, Indonésii a na Filipínách -  investoval 173 milionů eur (4,7 miliardy korun). Do konce příštího roku má pouze v říši středu utratit téměř pětinásobek.

Šmejc v rozhovoru zmínil, že se čínská ekonomika mění z té, která byla hnána investicemi, na ekonomiku, která je podporována spotřebou domácností. O této transformaci čínští představitelé mluví již několik let a počítá s ní i tamní pětiletý plán.

Chytrý telefon jako opora půjčkového byznysu

Aby svoje investiční záměry Home Credit podpořil, otevřel loni výzkumné a vývojové centrum v Šen-čenu, jednom z největších čínských měst.

"Je to pro nás skvělá podnikatelská příležitost. Očekáváme, že celý úvěrový ekosystém se bude točit kolem smartphonů," uvedl Šmejc a dodal, že bezprostřední cíl společnosti je vybudovat nezávislou úvěrovou platformu na internetu, která bude stejně robustní jako ta, kterou Home Credit provozuje přes prodejní místa.

Již dříve představitelé Home Creditu uvedli, že současné ekonomické zpomalení Číny se jejich byznysu týkat nebude. "To, čemu říkáte zpomalení čínského růstu, řeší hlavně západní média. Běžný Číňan je hrdý na to, kam jeho země směřuje a že se stává jedním z hybatelů světa. Je také hrdý na své výrobky. Nesleduje vývoj HDP nebo burzu. Je pozitivně nastaven do budoucnosti, vnímá nové možnosti cestování, nakupování, technologií, vidí zlepšenou infrastrukturu," uvedl na konci loňského roku v rozhovoru pro HN šéf čínského Home Creditu Igor Přerovský.

Od roku 2007, kdy vstoupila na čínský trh, až do loňského roku společnosti svazovala ruce velmi přísná státní regulace. Ta jí umožňovala poskytovat úvěry pouze ve 13 čínských provinciích, kde musela spolupracovat s místními partnery.

V listopadu 2013 se ale regulace uvolnila a poskytla společnosti možnost postupovat samostatně. Místo peněz svých čínských partnerů může půjčovat své vlastní. V návaznosti na to začal čínský byznys Home Creditu raketově růst.

Home Credit loni snížil ztrátu na 41,6 milionu eur (1,12 miliardy korun) z 60 milionů eur (1,62 miliardy korun) v roce 2014. Po třech ztrátových pololetích se navíc ve druhé polovině roku dokázal vrátit k zisku, když vydělal celkem 48,8 milionu eur (1,32 miliardy korun).

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru