Hedgeový fond Starboard Value bude usilovat o výměnu celé správní rady americké internetové společnosti Yahoo a sám nominoval své lidi na všech devět jejích členů. Fond to uvedl v dnešním dopise akcionářům Yahoo. Starboard vede kampaň za zásadní změny v Yahoo od roku 2014.

"Jsme velmi zklamáni chatrným finančním výkonem Yahoo, špatným řízením, nehoráznými praktikami v odměňování a najímání a všeobecným nedostatkem dohledu ze strany správní rady," oznámil fond. Ten drží v Yahoo zhruba 1,7 procenta akcií.

Akcionáři mohou předkládat nominace do správní rady Yahoo do 26. března. Valná hromada by se měla sejít nejdříve koncem června a Starboard doufá, že se do té doby podaří najít dohodnuté řešení.

Starboard žádá vedení Yahoo už dva roky, aby firma odprodala své asijské aktivity a prodala i své základní internetové operace. Tisk počátkem března psal, že vedení Yahoo bude uvažovat o prodeji internetových aktivit a hledá možné zájemce. Očekávají se nabídky od telekomunikační společnosti Verizon Communications, vydavatelství Time a některých fondů soukromého kapitálu, uvedla agentura Reuters.

I přes finanční úpadek Yahoo stále patří k nejnavštěvovanějším službám na internetu. Na konci 90. let to byl dominantní poskytovatel e-mailových účtů zdarma, firmu ale později dohnala a pak i předehnala konkurence v čele s Googlem.

Yahoo provozuje například agregátor zpráv Yahoo News a elektronickou poštu Yahoo Mail. Firma pod vedením Marissy Mayerové investovala také do reklamních technologií, on-line videa a softwaru pro mobilní zařízení, těm se ale nepodařilo pozici firmy výrazněji zlepšit. V loňském čtvrtém čtvrtletí se podnik propadl do ztráty 4,4 miliardy dolarů (107 miliard korun).

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru