Poblíž Šanghaje začíná růst továrna, kde se do konce roku budou vyrábět fólie z bioplastu. Nápad vznikl v hlavách českých vědců, kteří našli způsob, jak za pomoci bakterií vyrobit bioplast z použitého fritovacího oleje. Vytvořili zelenou technologii ­Hydal − kelímek nebo třeba fólie z tohoto bioplastu se v přírodě dokážou snadno beze zbytku rozložit.

Fabriku vlastní česká firma Nafigate Corporation společně s čínským podnikem Cleanet. Českým a čínským podnikatelům se podařilo vědecký výzkum proměnit v byznys - čeští vědci poskytli know-how a Číňané dva miliony eur (v přepočtu téměř 55 milionů korun) na oživení vědy.

V Číně se tak budou zejména vyrábět zemědělské fólie, které se v přírodě časem rozloží. Čeští zahrádkáři si je budou moci objednat zřejmě za rok. Farmáři v roce 2019 - až se produkt začne vyrábět ve velkém na další plánované lince. 

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.