Česká spořitelna zkouší účet, za který klienti při splnění několika podmínek nezaplatí ani korunu. Pod názvem Zdravý účet jej nabízí zatím v testovacím provozu vybraným klientům v rámci nové služby Moje zdravé finance, která vedle půjček či optimalizace nákladů rodinného rozpočtu láká třeba i na levnější plyn a elektřinu.

"Jedná se o pilotní projekt, ve kterém oslovujeme klienty v regionech. Zatím se do služby připojilo více než 30 tisíc klientů na 39 pilotních pobočkách. Hlavním cílem připravované služby je přispět k lepšímu hospodaření s rodinným rozpočtem," říká mluvčí České spořitelny Kristýna Havligerová. Služba už má i vlastní web.

Na všech pobočkách dosud spořitelna standardně nabízí Osobní účet v programu Za důvěru. Jeho základní měsíční cena je sice jen 68 korun, ale i při splnění podmínek pro bezplatné vedení musí klient vždy platit odchozí platby. Nový Zdravý účet teď poskytuje vše, co běžný bankovní klient nejčastěji potřebuje. Základní poplatek sice činí 100 korun, lze jej ale zcela vymazat včetně odchozích plateb. Dodejme, že stejný balíček služeb už spořitelna dříve krátce nabízela u iÚčtu, kde šel měsíční poplatek ve výši 98 korun vymazat za 7000 korun utracených kartou. Tento "internetový" účet ale už neprodává.

Jen pro klienty, kteří platí za jiné služby

Podmínky pro vynulování poplatku jsou u Zdravého účtu stejné jako u Osobního účtu. První dvě jsou jednoduché: Každý měsíc provést kartou od České spořitelny alespoň jednu platbu u obchodníků a nechat si poslat na účet alespoň sedm tisíc korun. Třetí podmínka je nejdůležitější: Zájemce musí mít od banky úvěr nebo s ní spořit na důchod, případně investovat.

Nový šéf České spořitelny Tomáš Salomon přitom před měsícem Hospodářským novinám řekl, že účet zdarma nabízet nehodlá. "Česká spořitelna existuje už 190 let. Jak mohu někomu slibovat jakoukoliv službu zdarma, když máme fungovat přinejmenším stejně dlouho? Nemohl bych se podívat do očí ani akcionáři a ani klientům, když jsme jim slíbili, že u nás budou mít peníze v bezpečí. Žádná věc přece není zadarmo," uvedl Salomon.

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

Lze tedy říci, že Česká spořitelna změnila názor? Na to její mluvčí přímo neodpověděla. "Klient sice má v rámci této služby účet zdarma, ale za službu (respektive poradenství) jako takovou platí," tvrdí Havligerová. Má jít právě o "ceníkový" stokorunový poplatek.

V dopisech, kterými Česká spořitelna láká vybrané klienty, přitom o základním poplatku za novou službu ve výši 100 korun nic nepíše. Naopak je láká právě na roční úsporu ve výši 348 korun. Ta přesně odpovídá ceně za odchozí platby, kterou si spořitelna u běžného osobního účtu v základní nabídce bere (nabízí k němu balíček neomezeného množství odchozích plateb za 29 korun měsíčně, k částce 348 korun se dostaneme vynásobením dvanácti měsíci).

Oproti konkurenčním nabídkám bezplatných účtů nicméně Česká spořitelna u Zdravého účtu umožňuje méně výběrů z bankomatu. V balíčku jsou jen dva výběry z bankomatů České spořitelny měsíčně. Každý další vyjde na pět korun, za výběry od konkurence se pak platí vždy 40 korun.

Komerční banka o změně nepřemýšlí

Česká spořitelna tedy nabízí účet zdarma podobně jako většina konkurentů jen při splnění podmínek. Bez nich odpouští všechny základní poplatky zatím jen Equa bank a Fio banka.

Vymazat většinu poplatků u svého základního osobního účtu umožňuje i Komerční banka, podobně jako spořitelna si ale vždy nechá platit za odchozí platby. O změně přitom nepřemýšlí.

"Naší snahou je být v cenové politice dlouhodobě transparentní a konzistentní. Nechceme poskytovat nejlevnější služby na trhu, ale nabízet na vysoce konkurenčním bankovním trhu produkty a služby s vysokou kvalitou a vysokou mírou přidané hodnoty za adekvátní cenu pro klienta," říká Michal Teubner, mluvčí Komerční banky.

Poslední z trojice největších bank - ČSOB - už bezplatný účet nabízí od loňského jara. Základní cena Plus Konta je sice 99 korun měsíčně, k vymazání poplatku ale stačí, když na účet v měsíci přijde alespoň 15 tisíc korun. Zdarma pak je kromě odchozích plateb třeba i neomezený počet výběrů z bankomatů ČSOB.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru