Strojírenská skupina Vítkovice Holding loni vytvořila konsolidovaný zisk 240 milionů korun, což bylo o 160 milionů korun méně než předloni. Pokles zisku společnost vysvětluje zvýšením rezerv.

Tržby skupiny klesly o dvě miliardy na 14 miliard korun. O předběžných výsledcích v pondělí informovala mluvčí společnosti Eva Kijonková. Skupinu tvoří asi tři desítky firem.

"Účetně má skupina po konsolidaci zisk kolem 240 milionů korun. Současně vytvořila opravné položky a rezervy téměř 600 milionů korun, což mělo za následek snížení zisku proti roku 2014," uvedla Kijonková. Na poklesu tržeb se projevil celosvětový pokles investic spojených s těžbou a zpracováním ropy a plynu, který byl ale podstatně eliminován růstem tržeb lahvárenské části Vítkovice Machinery Group. "Skupina navíc bude za některé velké projekty tržit až letos," dodala Kijonková.

Loňský provozní zisk holdingu činil 400 milionů korun, zisk před zdaněním, úroky a odpisy (EBITDA) dosáhl 1,1 miliardy korun.

Vliv opravných položek a rezerv je nejcitelnější u společnosti Vítkovice. Její účetní ztráta bude po konsolidaci, zahrnující například společnosti Vítkovice Heavy Machinery nebo Vítkovice Power Engineering, kolem 70 milionů korun. Konsolidovaný provozní zisk Vítkovic za loňský rok činí zhruba 18 milionů korun, zisk před zdaněním, úroky a odpisy je 600 milionů korun.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Společnost Vítkovice Holding zastřešuje skupinu Vítkovice Machinery Group a zahrnuje všechny klíčové části holdingu. Předsedou představenstva Vítkovice Holdingu se koncem loňského roku stal Jan Světlík mladší. Předchozí předseda, hlavní vlastník firmy Jan Světlík starší, je nově předsedou dozorčí rady společnosti. Světlík starší se tak stal nejvýše postavenou osobou firmy co do rozhodovacích pravomocí.

Sedmapadesátiletý Jan Světlík ovládá celou největší českou strojírenskou skupinu Vítkovice Machinery Group a je zároveň majitelem 90 procent akcií společnosti Vítkovice Holding. Pět procent vlastní dohromady Milan Juřík a Jaromír Šiler a zbývajících pět procent skupina KKCG podnikatele Karla Komárka.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru