Americké akcie ve čtvrtek opět výrazně posílily a jejich hlavní indexy se dostaly poprvé v letošním roce nad úroveň konce minulého roku. Náladu investorů nadále podporuje postoj americké centrální banky (Fed), která ve středu naznačila, že zvyšování úrokových sazeb bude pomalejší, než se dosud čekalo. Rovněž dolar pod vlivem Fedu pokračuje v poklesu.

Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, v závěru stoupl o 0,90 procenta na 17 481,49 bodu. Širší index S&P 500 zpevnil o 0,66 procenta na 2040,59 bodu. Oba indexy jsou nejvýše od konce prosince, a smazaly tak výrazné ztráty z prvních dnů roku. Úhrnný index trhu Nasdaq skončil na 4774,99 bodu s přírůstkem 0,23 procenta a je na maximu od 7. ledna.

Fed ve středu vzhledem k ekonomickým rizikům a sníženému odhadu inflace signalizoval, že letos zvýší sazby zřejmě jen dvakrát. V prosinci, kdy zvýšil základní sazbu poprvé za devět a půl roku, odhadoval, že tento úrok letos zvýší čtyřikrát, celkem o jeden procentní bod.

Vyjádření Fedu oslabilo dolar, což se promítlo do výrazného zpevnění cen ropy a dalších komodit. Na Wall Street se to projevilo posílením akcií firem ze sektorů těžby a zpracování surovin.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Dolar ve čtvrtek na devizových trzích dál oslaboval a jeho index sestoupil až na pětiměsíční minimum. Japonský jen výrazně kolísal kvůli spekulacím, že japonskou centrální banku znepokojuje silný kurz jenu. Dolarový index, který měří hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, v závěru klesl o 1,1 procenta na 94,80 bodu. Euro k dolaru zpevnilo o 0,8 procenta na 1,1320 USD.

Dolar k jenu během čtvrtka sklouzl až na 110,68 JPY, minimum za téměř rok a půl. Nakonec klesl o jedno procento na 111,48 JPY.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru