Když Miloš Zeman vyprávěl před rokem a půl v čínské televizi, že se přijel učit do Číny, jak stabilizovat společnost, bylo to pohoršlivé. Nicméně dalo se to stále ještě hodnotit jako v podstatě neškodný pokus vlísat se do přízně čínských komunistů.

Zemanova podlézavost jako česká konkurenční výhoda. O nic nejde, jak by asi mohla čínská totalita reálně ohrozit náš společenský model, utěšovali jsme se.

Od té doby přituhuje. V Česku investuje firma CEFC, která má podle odborné literatury leccos společného s čínskou armádou. Šéf česko-čínské obchodní komory, jejíž znak mimochodem připomíná emblém svazu československo-sovětského přátelství z doby před rokem 1989, Jaroslav Tvrdík v médiích ostouzí renomované české sinology s kritickým postojem vůči čínskému režimu. Z čerstvé družební smlouvy Prahy s Pekingem odkapává servilita. Nadcházející návštěva čínského prezidenta má parametry příjezdu sovětské stranické a státní delegace v čele s generálním tajemníkem Nejvyššího sovětu.

Nic z toho nevyvolává zásadní reakce. Česká společnost zmalátněla a začíná připomínat příslovečnou žábu v čínském mixéru. Rychlost otáček roste.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru