Počet vydaných stavebních povolení na obytné budovy v Německu se v loňském roce vyšplhal na patnáctileté maximum. Oznámil to ve čtvrtek tamní statistický úřad. Zájem o obytnou výstavbu tlačí vzhůru rekordně nízké úrokové sazby i příliv uprchlíků.

Německé úřady loni vydaly povolení pro 309 tisíc obytných budov. Počet povolení tak stoupl o 8,4 procenta proti předchozímu roku a poprvé od roku 2000 překročil hranici 300 tisíc, uvedli statistici.

Řada Němců podle agentury Reuters v důsledku levných půjček překonala tradiční averzi ke koupi vlastního bydlení. Někteří navíc považují nemovitosti za atraktivní investici.

"Stavební aktivita se ubírá správným směrem. Stále to však nestačí," řekla agentuře Reuters německá ministryně výstavby Barbara Hendricksová. Problémy při hledání dostupného bydlení podle ní mají nejen rodiny s nízkými příjmy, ale čím dal častěji také rodiny s průměrnými příjmy. "Poptávku po bydlení navíc zvyšuje silný příliv uprchlíků. Proto potřebujeme nejméně 350 tisíc nových domů ročně," uvedla ministryně.

Ještě před zesílením uprchlické vlny loni v létě se odhadovalo, že v městských oblastech Německa chybí zhruba 800 tisíc dostupných bytů. Ceny nemovitostí a nájmy ve velkých městech, například v Berlíně, Hamburku a Mnichově, kvůli převisu poptávky nad nabídkou výrazně rostou, píše agentura Reuters.

Německý parlament bude v pátek jednat o vládním návrhu zákona, který by investorům poskytl daňové úlevy v případě, že by stavěli byty v oblastech, kde podle úřadů panuje jejich největší nedostatek. Předpokládá se, že tyto úlevy by vedly k výstavbě až 100 tisíc bytů.

Stavební sektor se na hrubém domácím produktu Německa podílí zhruba čtyřmi procenty a zaměstnává kolem 2,5 milionu lidí.