Plánované spojení nizozemské maloobchodní společnosti Ahold s belgickým konkurentem Delhaize v pondělí schválili akcionáři obou firem. Informovala o tom agentura Reuters. Dohodu o fúzi podniky oznámily loni v létě.

Transakcí v hodnotě zhruba 9,8 miliardy eur (265 miliard korun) vznikne největší maloobchodní řetězec v zemích Beneluxu a jeden z největších ve Spojených státech.

Ahold působí i na českém trhu, kde provozuje obchody Albert. Delhaize z českého trhu již před lety odešel. 

Na mimořádné valné hromadě v Amsterdamu v pondělí pro sloučení zvedlo ruku 99,97 procenta akcionářů Aholdu. V Belgii s návrhem vyslovilo souhlas 99,6 procenta akcionářů, kteří mají dohromady 62 procent akcií Delhaize.

Transakci ještě musí schválit regulační orgány v USA a v Belgii. Ahold i Delhaize mají podobné aktivity – jejich kořeny jsou v Beneluxu, působí ve střední a východní Evropě a velkou část tržeb vytvářejí ve Spojených státech.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Souhrnné tržby obou firem loni činily zhruba 62,6 miliardy eur. Oba podniky provozovaly dohromady zhruba 6750 obchodů.

Společnost Ahold vstoupila na český trh v roce 1990. V současné době česká divize podle svých internetových stránek zaměstnává více než 17 500 lidí. Firma Delhaize v minulosti na českém trhu provozovala supermarkety Delvita, v roce 2007 je ale za 100 milionů eur prodala německé maloobchodní skupině REWE Group.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru