Slovenský antimonopolní úřad (PMÚ) povolil finanční skupině Penta ovládnout Sberbank Slovensko. V pátek to sdělil PMÚ, jehož rozhodnutí je již pravomocné.

Penta loni v prosinci oznámila, že podepsala se Sberbank Europe smlouvu o koupi majoritního podílu 99,5 procenta akcií ve Sberbank Slovensko.

Zbylých zhruba půl procenta akcií vlastní drobní akcionáři.

Sberbank Slovensko předloni podle výroční zprávy skoro ztrojnásobila zisk po zdanění na 11,17 milionu eur (asi 302 milionů korun). Banka má zhruba 690 zaměstnanců a více než 40 poboček.

Penta je na slovenském bankovním trhu aktivní od roku 2007, kdy se stala jediným akcionářem Privatbanky orientované na privátní bankovnictví.

V roce 2011 získala kontrolu nad peněžním ústavem Prima banka (dříve Dexia banka), která je zaměřená na klienty a financování měst a obcí.

Penta je středoevropská investiční skupina, založená v roce 1994. Působí ve finančnictví, zdravotnictví, výrobě, maloobchodu a v realitním developmentu.

Její portfoliové společnosti zaměstnávají více než 35 tisíc lidí a hodnota aktiv skupiny dosáhla v roce 2014 výše 6,7 miliardy eur. Penta působí ve více než deseti zemích Evropy a má svoje zastoupení v Praze, Bratislavě, Varšavě a Mnichově.

Související

Peníze podle Leoše Rouska

Máte zájem o informace z ekonomiky v širších souvislostech?

Zadejte svou e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr informací, které se během týdne objevily v médiích. Těšit se můžete na komentář událostí od Leoše Rouska, hlavního analytika Hospodářských novin.