Sněmovna v pátek schválila novelu zákona o podpoře malého a středního podnikání, která umožní vznik nové Agentury pro podnikání a inovace. Má vzniknout rozdělením nynější vládní agentury pro podporu investic CzechInvest. Nová agentura bude mít na starosti administraci fondů Evropské unie, spadající pod ministerstvo průmyslu a obchodu. Novelu ještě musí posoudit Senát a podepsat prezident. Zbytek CzechInvestu by se měl návrhu dál věnovat zprostředkovávání investičních projektů do Česka.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Nová Agentura pro podnikání a inovace má být služebním úřadem a podle tohoto zákona se má vybírat i její šéf. Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) řekl, že Evropská komise žádá, aby organizace zprostředkovávající čerpání peněz z evropských fondů byly podřízeny služebnímu zákonu, proto vláda přistoupila ke zřízení nové agentury.

Poslanci při závěrečném schvalování odmítli návrh hospodářského výboru, aby CzechInvest i nadále poskytoval podporu podnikatelům z evropských fondů a aby se stal služebním úřadem podle služebního zákona. Mládek s tím nesouhlasil. Zařazení CzechInvestu pod služební zákon se podle něj dá zařídit exekutivní cestou. Celý CzechInvest však pod služební zákon spadat nebude, protože jeho původní část má být přechodovým můstkem mezi podnikatelským sektorem a státní správou a měla by fungovat pružněji, uvedl ministr.

Podle dohody s Evropskou komisí CzechInvest v nynější podobě ještě dokončí administraci Operačního programu Podnikání a inovace (OPPI). Nový Operační program Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost (OP PIK) má spravovat už nová agentura.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru