Čínská skupina CEFC se stane polovičním podílníkem v česko-slovenské finanční skupině J&T. S informací přišel ve čtvrtek server iDnes.cz.

Čínskou firmu to bude stát 980 milionů eur, tedy v přepočtu 27 miliard korun. Ani jedna ze společností obchod zatím nepotvrdila.

Čínská CEFC dosud v J&T drží podíl 9,9 procenta. Už v lednu napsal týdeník Euro, že firma chce podíl v J&T navýšit. Předpokládalo se ale navýšení na 30 procent. Nabytí více než deseti procent musí schválit ČNB a Evropský orgán pro bankovní dohled.

CEFC už v Česku investovala do řady podniků. Například ve fotbalové Slavii získala celkem 60 procent. Dále získala podíl v letecké společnosti Travel Service, ve firmě Pivovary Lobkowicz Group, investovala i v mediálních skupinách Médea Group a Empresa Media či do realit.

Čínská společnost CEFC China Energy Company Limited působí především v oblasti financí, energetiky a průmyslu. Založena byla počátkem 80. let a dnes je největší soukromou společností v Šanghaji a šestou největší privátní firmou v Číně.

V souvislosti s příchodem CEFC do Česka se v médiích spekulovalo o možném napojení firmy na čínskou armádu a rozvědku. Jaroslav Tvrdík, který čínské investory v Česku zastupuje, ale taková podezření odmítá.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru