Představenstvo mobilního operátora O2 schválilo návrh na výplatu dividendy za rok 2015. Celkem vyplatí téměř pět miliard, za jednu akcii v nominální hodnotě deset korun dostane akcionář 16 korun před zdaněním.

Zdrojem pro výplatu dividendy je loňský nekonsolidovaný zisk, akcionáři si též rozdělí dosud nerozdělenou část zisku z let předešlých. Navrhované datum splatnosti je 19. května, 19. dubna budou o návrhu představenstva hlasovat podílníci na valné hromadě společnosti.

Poté, co se od O2 odštěpila firma Cetin, zabezpečující jeho infrastrukturu, rostla cena akcií mobilního operátora více než trojnásobně. Investoři tak reagovali na podzimní oznámení managementu firmy, který avizoval výplatu dividendy ve výši 90 až 110 procent čistého nekonsolidovaného zisku, což se dnes ostatně děje.

Na trhu se začátkem roku mluvilo o tom, že cena akcie se bude pohybovat kolem 16 až 17 korun, čtvrteční oznámení tedy také není nijak překvapivé. Hrubý provozní zisk dosáhl loni 10,1 miliardy korun, kdy narostl oproti předešlému roku o celou čtvrtinu. Čistý zisk pak překonal pět miliard a proti roku 2014 vyrostl o 45 procent.

Loni si akcionáři mohli přijít na dividendu za rok 2014 ve výši 13 korun za akcii.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru