Když před deseti lety Kateřina Rejlová a Veronika Schořová kreslily na kurzu pro děti z dětských domovů své životní cíle, snily o tom, že jednoho dne budou mít malou kavárnu nebo bar někde v zahraničí. Dnes jsou obě dívky dospělé, žijí v Kanadě a pracují v kavárně.

Přiblížit se vysněné představě jim pomohl kurz Život nanečisto, který připravuje děti z dětských domovů na situace z reálného života od hledání bydlení přes pracovní pohovory až po budování vztahů. Myšlenku se rozhodla podpořit i firma Vodafone, která za každých 500 podpisů pod iniciativou HeForShe zaplatí víkendový kurz jedné dívce.

Každý rok opustí brány dětských domovů v České republice asi 1000 dětí. Tři čtvrtiny z nich však skončí na ulici nebo v záchranných institucích, jako jsou úřady poskytující dávky, azylové domy či neziskové organizace. Děti v domovech jsou znevýhodněné zejména v oblasti vzdělávání a kvůli tomu mají v dospělém věku často problém najít si práci.

Tým z občanského sdružení Mimo domov pro ně proto připravuje kurzy, kde získávají klíčové dovednosti, které budou po odchodu z ústavní péče potřebovat. Kurz tvoří čtyři třídenní výjezdy, z nichž se každý věnuje jinému tématu. Zúčastní se ho vždy 15 dětí, se kterými intenzivně pracuje tým odborníků včetně renomovaných psychoterapeutů a profesionálních herců. Jeden víkendový kurz stojí 84 tisíc korun.

"Děti se učí hledat bydlení, chodí na simulované přijímací pohovory a zažijí i reálnou pracovní zkušenost. Následně získají fiktivní mzdu, kterou mohou utratit za skutečné zboží. Díky tomu si trénují hospodárné chování. Pečují také o virtuální dítě a zakoušejí další zátěže partnerských a rodinných vztahů. Připravují se i na to, jak se chovat v krizových situacích a kde hledat pomoc," popisuje Klára Chábová, předsedkyně organizace Mimo domov.

Účastníci kurzů si vyzkoušejí také podepisování smluv, ať už pracovních či nájemních. "Snažili se nás nachytat, takže do pracovní smlouvy uvedli, že peníze budou odvedeny na jiný účet. Díky téhle zkušenosti teď všechny smlouvy pečlivě pročítám a někdy dokonce požádám, jestli bych si je mohla vzít domů a řádně prostudovat, než něco podepíši," líčí Kateřina Rejlová, jedna z absolventek kurzu.

Před rokem a půl se přestěhovala do kanadského Toronta, kde pracuje v síti kaváren Starbucks. Život v cizině úspěšně zvládá mimo jiné i díky přípravě z kurzů. "Když žijete v dětském domově, spousta informací o reálném světě se k vám vůbec nedostane. Mám například hodně přátel, kteří vůbec nevěděli, že se má platit zdravotní a sociální pojištění a dostali se kvůli tomu do dluhů. Je proto úžasné, jak se týmu Života nanečisto podařilo nám ten 'skutečný' život během pár víkendů předvést," říká Rejlová.

Na realitu za zdmi dětského domova se ale podle ní nikdy nedá stoprocentně připravit. "Vždy vás něco překvapí, ať už mile nebo nemile. Pár let žiji na vlastních nohách, ale stále mám hrozné mezery a nevím, jak pořádně komunikovat s úřady a kde co nahlásit. Navíc mám strach, že na mě čeká nějaká exekuce, o které nevím, právě proto, že mi něco uniklo. Takže pevně doufám, že Život nanečisto bude rozdávat rady nadále. Takových projektů by podle mě mělo být víc," podotýká Rejlová.

Možnost účastnit se projektu nabízí organizace Mimo domov dětským domovům napříč Českou republikou. "Záleží, zda v oslovených domovech děti již podobné aktivity mají nebo ne, a také jestli jsou v požadovaném věku a mají zájem. Máme přehled o domovech, které by o zařazení do programu stály, ale vše záleží na finančních možnostech," vysvětluje šéfka Mimo domov Chábová.

Jak se můžete zapojit

 

1. Otevřít stránky www.heforshe.org/vodafone.

2. Kliknout vpravo nahoře je červený banner 'count me in' (počítejte se mnou).

3. Vyplnit jméno, email a zemi, odkud pocházíte, a vybrat své pohlaví.

4. V dalším kroku můžete zaškrtnout oblast, ve které podle vás ženám v Česku chybí prostor pro realizaci.

Spolu s mobilním operátorem Vodafone proto organizace nedávno spustila kampaň na podporu dívek v ústavní péči. Projekt je součástí lokální kampaně celosvětové iniciativy HeForShe, ke které se Vodafone připojil loni v červnu.

Za každých 500 podpisů na adrese www.heforshe.org/vodafone zaplatí mobilní operátor jedné dívce z dětského domova víkendový kurz Život nanečisto. Minimálně podpoří 15 dívek, maximální počet závisí na počtu podpisů pod iniciativou. Sbírat je bude možné do neděle 20. března.

"V českém Vodafonu dlouhodobě podporujeme diverzitu. Rovnoprávnost žen v práci i ve společnosti je pro nás prioritou, a proto jsme také stoupenci iniciativy HeForShe. V rámci lokální kampaně jsme se rozhodli pomoci sociálně a pracovně znevýhodněným dívkám, aby se po dosažení dospělosti mohly zařadit do společnosti a prožít plnohodnotný život," uzavírá Veronika Ivanović, viceprezidentka pro lidské zdroje ve Vodafonu.

Související