Příjmy řeckého turistického sektoru by měly v letošním roce stoupnout, jejich růst nicméně bude záviset na rychlém dokončení revize mezinárodního záchranného programu pro Řecko a na účinném řešení přílivu migrantů. Uvedl to ve středu řecký svaz podnikatelů v cestovním ruchu (SETE).

Příjmy z turistiky by se letos podle svazu měly zvýšit o 5,6 procenta na 15 miliard eur (přes 400 miliard korun), do Řecka by mělo zavítat zhruba 25 milionů návštěvníků. Šéf svazu Andreas Andreadis nicméně varoval, že "tyto cíle závisejí na úspěšném dokončení revize záchranného programu a na zvládání přílivu uprchlíků". "Klíčové slovo je stabilita," řekl agentuře Reuters.

Turistický sektor je klíčový pro oživení řecké ekonomiky, která se potýká s negativními důsledky dluhové krize. Na hrubém domácím produktu Řecka se toto odvětví podílí přibližně 17 procenty a zajišťuje zhruba každé páté pracovní místo v zemi.

Do Atén se ve středu vrátili zástupci mezinárodních věřitelů Řecka, aby dokončili vleklou prověrku plnění dohodnutých reforem. Dobrozdání inspektorů je podmínkou pro uvolnění další splátky ze záchranného úvěru a pro zahájení rozhovorů o zmírnění nákladů, které Řecko vydává na obsluhu dluhu.

Podle Andreadise je zapotřebí dokončit revizi záchranného programu do konce dubna, tedy před pravoslavnými Velikonocemi, které představují důležitou turistickou sezonu.

Související

Peníze podle Leoše Rouska

Máte zájem o informace z ekonomiky v širších souvislostech?

Zadejte svou e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr informací, které se během týdne objevily v médiích. Těšit se můžete na komentář událostí od Leoše Rouska, hlavního analytika Hospodářských novin.