Růst spotřebitelských cen v únoru mírně zpomalil. Meziročně se zvýšily o 0,5 procenta, což je o 0,1 procentního bodu méně než v lednu. Ukazují to středeční data Českého statistického úřadu.

Zboží úhrnem zlevnilo o 0,1 procenta, zatímco služby celkově podražily o 1,5 procenta. Ve srovnání s předchozím měsícem ceny rostly o 0,1 procenta.

"Inflace v ČR zůstává nadále velmi nízká, a to navzdory silnému ekonomickému růstu doprovázenému zvyšováním zaměstnanosti i zlepšováním reálné finanční situace domácností," shrnuje únorové výsledky ekonom ČSOB Petr Dufek.

Na relativně nízké úrovni se celková inflace držela hlavně díky zlevňujícím potravinám a nealkoholickým nápojům. Například ceny vajec klesly o 9,7 procenta, jogurtů o 8,8 procenta, olejů a tuků o 5,3 procenta a masa o 1,7 procenta. Zdražování se dál týkalo pouze ovoce a zeleniny, kterých je díky loňské neúrodě nedostatek - nejvíce jdou nahoru ceny brambor, ty meziročněpodražily o 51,6 procenta. Ovoce stálo oproti loňskému roku o 3,2 procenta více.

Stejně tak díky levné ropě pokračuje zlevňování dopravy. Pohonné hmoty v únoru meziročně zlevnily o 11,1 procenta. Pokud by se benzin a nafta na inflaci nepodílely, činila by podle Dufka únorová inflace 0,9 procenta.

Dražší alkohol i dovolená

Meziročně se dál zvyšovaly hlavně ceny alkoholu a tabáku, toto zdražování však bylo mírnější než na začátku roku. Oproti únoru 2014 tyto položky podražily celkově o 3,2 procenta.

Kromě toho stály více dovolené s komplexními službami, které podražily o 8,3 procenta. Obuv stála meziročně o 7,6 procenta více a oděvy o procento více. Stejně tak podražily stravovací služby (o 1,1 procenta) a ubytování (o 0,5 procenta).

Pokud jde o bydlení, stočné podražilo o 3,3 procenta, elektřina o 1,2 procenta, nájemné o procento, teplo o 0,6 procenta a vodné o 0,5 procenta. Meziročně byl levnější jen plyn, a to o 0,5 procenta.

Citelné zdražování nehrozí

Na nízké úrovni zůstane inflace podle Dufka i v dalších měsících. "Inflace nejspíše spadne dokonce pod půl procenta a teprve v závěru roku se odváží podívat po skoro třech letech nad jedničku," říká. Pro připomenutí, cílem České národní banky je růst cen o dvě procenta.

Velmi nízký růst inflace však není jen českou specialitou, ale má celoevropský rozměr, připomíná analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák. "Růst spotřebitelských cen v eurozóně byl v únoru záporný a s deflací již přes rok a půl neúspěšně bojuje náš severní soused, Polsko," dodává.

"I nadále budeme dovážet deflační tlaky z Evropy, navíc světové ceny potravin jsou blízko sedmiletých minim, takže citelnější zdražování potravin nehrozí," předpokládá přitom hlavní ekonomka České bankovní asociace Eva Zamrazilová.

Měsíční míra inflace v procentech

Kometář: Modrá křivka vyjadřuje procentní změnu cenové hladiny daného měsíce ve srovnání se stejným měsícem předchozího roku. Červená křivka vyjadřuje procentní změnu cenové hladiny sledovaného měsíce proti předchozímu měsíci. Zdroj dat: ČSÚ