Společnost RWE, která je druhou největší energetickou firmou v Německu, plánuje radikální restrukturalizaci své britské divize npower. Podnik je ve ztrátě a potýká se zároveň s masivním odlivem zákazníků k levnější konkurenci. Britský podnik tak mimo jiné zruší 2400 pracovních míst z celkem 11 500, které má přímo firma nebo její partneři, uvádí se v úterním prohlášení.

Provozní ztráta npoweru loni činila 137 milionů eur (3,7 miliardy korun) ve srovnání se ziskem 227 milionů eur před rokem. Společnost npower patří mezi šest největších poskytovatelů elektřiny v Británii. RWE loni v Británii přišla celkem o 351 tisíc zákazníků, tedy o více než šest procent.

Méně než polovinu z celkového počtu propuštěných budou činit přímo zaměstnanci npoweru. RWE uvedla, že npower má 6668 zaměstnanců na plný úvazek.

"Jsme v procesu radikální restrukturalizace firmy (npower) s cílem stabilizovat marže a zvýšit její konkurenční pozici na trhu v průměru do roku 2018," uvedl v dopise akcionářům generální ředitel RWE Peter Terium.

Celá skupina RWE vykázala loni ztrátu 637 milionů eur (17,2 miliardy korun) ve srovnání se ziskem 2,2 miliardy eur předloni. Celkové příjmy se zvýšily na 48,59 miliardy eur z 48,47 miliardy eur. Kvůli ztrátě firma nevyplatí dividendu.

RWE působí rovněž v České republice, kde je největším hráčem na trhu s plynem. Firma v tuzemsku zajišťuje dodávky zemního plynu, elektřiny a další služby pro zhruba 1,7 milionu koncových zákazníků.

Související

Peníze podle Leoše Rouska

Máte zájem o informace z ekonomiky v širších souvislostech?

Zadejte svou e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr informací, které se během týdne objevily v médiích. Těšit se můžete na komentář událostí od Leoše Rouska, hlavního analytika Hospodářských novin.