Český telekomunikační úřad (ČTÚ) chce ještě v prvním pololetí vyhlásit aukci kmitočtů pro bezdrátový vysokorychlostní internet v pásmu 3,7 GHz. Souhrnná vyvolávací cena bude 85 milionů korun. Úřad to v pondělí oznámil v tiskové zprávě. V únoru ČTÚ vypsal aukci frekvencí v pásmech 1800 a 2600 MHz pro rychlé mobilní sítě LTE.

Úřad chtěl aukci vypsat již loni, s vyhlášením ale čekal na snížení ročních poplatků za využívání rádiových kmitočtů, které vláda schválila v říjnu. Navržené podmínky výběrového řízení pak podrobil nové veřejné konzultaci, která skončí 2. února.

Pásmo 3,7 GHz vymezené kmitočty 3600 MHz až 3800 MHz nyní není využívané. V aukci ČTÚ plánuje dražit pět bloků o velikosti 40 MHz. Stanoven je limit 80 MHz pro nové zájemce a 40 MHz pro nynější operátory. Frekvence je možné využít například pro technologie LTE, wi-fi nebo WiMAX.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Návrh počítá s tím, že do dvou let od udělení bude ve vydraženém pásmu zahájeno poskytování komerčních služeb. Do tří let má být pokryto nejméně deset procent obcí nad 5000 obyvatel. ČTÚ letos v další aukci nabídne kmitočty v pásmech 1800 a 2600 MHz pro mobilní sítě LTE, které neprodal v předchozí soutěži. Uchazeči se mohou hlásit do 22. března.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru