Tři roky už se snaží miliardář, spolumajitel burzovního obchodníka a investiční společnosti RSJ a mecenáš řady projektů Karel Janeček prosadit ve společnosti se svojí Demokracií 2.1 (D21).

Loni pro účely rozvoje D21 založil firmu, která se snaží s touto hlasovací platformou obchodovat a pomalu D21 pomáhat zakořeňovat. Na konci března čeká D21 velký test v podobě správy hlasování, v němž obyvatelé New Yorku rozhodnou o rozdělení milionů dolarů z městské pokladny.

Jaké jsou největší dosavadní "zářezy" D21?

Hlavní je pro nás momentálně New York. Takzvané participativní rozpočtování. Lidé rozhodují o tom, jak se utratí z rozpočtu daná část peněz. Navrhnou se projekty a podle preferencí lidí, kteří o nich hlasují, se buď realizují, nebo ne. Náš model a celá platforma teď budou použity u participativního rozpočtování v New Yorku na konci března.

Participace je obecně skvělá, moderní věc. Povzbuzuje zájem lidí o věci veřejné, týká se přímo jejich bezprostředního okolí. Není v tom bariéra toho, že jde o něco abstraktního například na úrovni státu.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Model a na něj navázaný software hlasování a zpracování výsledků získává podle jeho autora, miliardáře Karla Janečka, popularitu "odspodu".
  • Klíčovou aplikací D21 bude koncem března participativní rozpočtování v New Yorku.
  • Peníze z městské kasy na projekty, které navrhli sami voliči, se poprvé rozdělovaly i v Praze.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.