Kapitalismus a komunismus se nedají srovnávat, to nejsou ani systémy na stejné úrovni, říká mi u vína starší francouzský filozof. Kapitalismus komunistické experimenty povoluje, dokonce je vítá, ale naopak to nefunguje. Komunismus kapitalistické experimenty potírá, trestá, bojí se jich. Takže pokud si někdo v rámci kapitalismu chce založit svůj vlastní kibuc, kde nebudou ani banky, ani peníze, ani soukromé vlastnictví, jen hurá do toho! Pokud se někdo chce živit na poli prací svých vlastních rukou v jakési rustikální idylce obklopen biozeleninou a obnovitelnými energiemi − žádný problém! Jistě takové skupině všichni jen zatleskají a média jí budou věnovat pozitivní pozornost − bude-li o to dotyčná skupina mít zájem. Naopak to jistě myslitelné není.

Měl pravdu, zdá se mi. Komunismus vždy používal mnohem více represí a zákazů než kapitalismus. Není také ani jediný komunistický systém, který by nebyl totalitní. Nemluvě o tom, že většina komunistických systémů zcela zkrachovala a Čína od něj ustupuje. Neexistuje jediná země, kde by se to povedlo. Proto nerozumím neomarxistům a nerozumím komukoliv, kdo komunismus obdivuje. Nebo kdo s ním jen koketuje. Podobně lze argumentovat i s nacismem − tento systém utrpěl od Spojenců drtivou válečnou porážku (nemluvě o porážce myšlenkové), a pokud nacismus obdivuje silnějšího, pak sám sebe rozhodně obdivovat nemůže.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru