Čína poslala do vězení 24 lidí za to, že od statisíců drobných investorů pokoutně získali téměř 10 miliard jüanů (zhruba 38 miliard korun).

Naletěli jim často starší lidé, kteří jim svěřili své životní úspory. Informovala o tom oficiální tisková agentura Nová Čína. Jde podle ní o jeden z největších finančních podvodů v zemi.

Čínské úřady zatkly 21 bankéřů. Podvodem měli připravit klienty o více než sedm miliard dolarů - čtěte ZDE

Skupina působila v jihočínské provincii Kuang-tung, pobočky a dceřiné firmy však měla po celé Číně. Důvěřivým investorům prodávala členské karty a lákala je na úvěry, u kterých slibovala výnosy až 47 procent. Během deseti let do roku 2012 podvedla zhruba 230 tisíc investorů.

Tresty vynesl v pondělí soud v Kuang-tungu. Hlavní podezřelý Ťiang Chung-wej dostal doživotí, dalších 23 obžalovaných bylo odsouzeno k trestům vězení od tří do 14 let.

Vynesení rozsudku přihlížely i některé z obětí. Řada z nich podle Nové Číny propukla v pláč.

Soud také odsouzeným zabavil majetek, včetně 127 vozidel a 43 domů. Své peníze může podle vyšetřovatelů dostat zpátky jen málo obětí, neboť Ťiang miliony jüanů utratil a neřekl, kam zmizely další peníze, uvedl v úterý na svém webu list shanghaidaily.com.

%insert_attachment[59500990] priloha.html%

Případ poukazuje na rostoucí rizika v čínském sektoru správy majetku, napsala agentura Reuters.

Finanční firmy s nejasnou strukturou a burzy vlastněné soukromníky v něm lákají miliony nezkušených drobných investorů na produkty, u kterých slibují vysokou návratnost. Toto odvětví podléhá pouze mírné regulaci.

Například v únoru úřady zadržely 21 představitelů úvěrové platformy Ezubao. Ta podle policie vylákala z 900 tisíc lidí celkem asi 50 miliard jüanů (zhruba 190 miliard korun). Ezubao byla podle vyšetřovatelů pyramidovým podvodem, v němž se peníze nových investorů využívají k vyplácení dřívějších investorů.