Podmínky ve zpracovatelském sektoru v Česku se v únoru zhoršily. Index nákupních manažerů v průmyslu (PMI) klesl z lednových 56,9 bodu na únorových 55,5 bodu. Index tak v únoru klesl poprvé od loňského října, ale stále signalizuje celkově výrazný růst, uvedla společnost Markit Economics. Index sleduje výrobu, nové objednávky, zaměstnanost, termíny dodávek od dodavatelů a zásoby. Předělem mezi růstem a poklesem je hranice 50 bodů.

"Obecně však podmínky ve zpracovatelském průmyslu zůstaly příznivé a dále se zlepšovaly. Ceny vstupů klesly nejsilněji od července 2009, což vedlo i ke snížení cen výstupu výrobců," komentoval hlavní ekonom ING Bank Jakub Seidler.

"Růst v české výrobě byl v únoru stále silnější než v eurozóně, i přestože český PMI poklesl na minimum za tři měsíce. Aktuální data tedy naznačují, že neočekávané oslabení v oficiálních číslech za průmyslovou výrobu v prosinci bude jen dočasné, ovšem dlouhodobější výhled bude přímo spojený s vývojem v dalších ekonomikách v Evropě i ve světě," uvedl vedoucí ekonom u společnosti Markit Trevor Balchin.

Objem nových zakázek rostl v únoru 33. měsíc v řadě. Firmy v únoru dále více nakupovaly, aby stačily pokrýt vyšší pracovní zátěž a připravily se na nové projekty. O tom, že podnikatelské podmínky ve výrobě jsou v zásadě pevné, svědčilo podle Markit i další výrazné zvýšení zaměstnanosti. To přitom trvá již 34 měsíců.