Polská uhelná společnost Jastrzebska Spólka Weglowa (JSW) prohloubila ve čtvrtém čtvrtletí ztrátu na 2,52 miliardy zlotých (15,7 miliardy korun), zatímco ve stejném období předchozího roku ztráta činila 354 milionů zlotých.

Důvodem byly masivní odpisy majetku v důsledku rekordně nízkých cen uhlí, oznámila v pondělí firma. Ta je největším producentem koksovatelného uhlí v Evropské unii.

Odboráři žádají vládu, aby řešila situaci v OKD. Chtějí vědět, jak pomůže případným tisícům horníků bez práce - čtěte ZDE

JSW se už dlouhou dobu potýká s problémy kvůli propadu cen uhlí a vysokým nákladům na těžbu. Minulý týden v pátek firma uvedla, že bude muset za čtvrté čtvrtletí zaúčtovat odpisy 2,8 miliardy zlotých kvůli poklesu hodnoty majetku.

Za celý loňský rok se ztráta prohloubila na 3,14 miliardy zlotých ze 659 milionů zlotých předloni.

Těžba uhlí byla za socialismu jedním z pilířů polské ekonomiky a pomohla Polsku stát se jednou z nejodolnějších ekonomik Evropské unie. Polské vlády ale sektor držely ve státních rukou. Od začátku roku 2014 však doly kvůli poklesu cen ropy na nejnižší hodnotu za více než deset let vykázaly ztrátu více než 850 milionů dolarů (21,2 miliardy korun), uvedla agentura Reuters.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru