Tržby skupiny Partners, jedné z největších finančně poradenských firem v ČR, stouply loni o 12 procent na 1,3 miliardy korun. Za růstem stál hlavně růst zprostředkovaných úvěrů. Firma o tom informovala v pondělí. Konkurenční společnosti Fincentrum vzrostly tržby v Česku a na Slovensku meziročně o desetinu na 1,53 miliardy korun.

Partners získala loni 37 tisíc nových klientů a jejich počet tak stoupl na celkových 477 tisíc. Z jednotlivých finančních produktů měl příznivý vliv na růst tržeb koncept franšíz, finančně poradenských poboček tzv. Partners marketů. Projekt začal fungovat před třemi lety a jeho podíl na produkci firmy neustále roste. Za loňský rok činil 13 procent, na počtu smluv to bylo 19 procent.

Na tržbách se podílel zejména růst úvěrů, který dosáhl rekordních 20 miliard korun. Proti předchozímu roku to byl růst o více než tři miliardy korun. Boom táhly hypotéky, které se na celkovém objemu podílely částkou 17,5 miliardy korun, úvěry ze stavebního spoření činily 0,6 miliardy korun, ostatní úvěry pak 1,8 miliardy korun. "Největší zájem byl již standardně o nákup nemovitostí, enormní poptávka byla také o refinancování, a to i třeba rok dopředu. Hlavním lákadlem byly samozřejmě extrémně nízké sazby," uvedla analytička Partners Lucie Drásalová.

Dařilo se také investicím, jednorázové vklady do podílových fondů překonaly částku 1,3 miliardy korun, nástroje pravidelného investování pak zaznamenaly stabilní roční příliv 460 milionů korun. Stamiliony korun přitekly do krátkodobých termínovaných vkladů, které při dnešních úrokových sazbách představují alternativu konzervativních fondů.

U životního pojištění došlo k očekávanému poklesu předepsaného pojistného, konkrétně z 560 na 450 milionů korun. Jde o dlouhodobý trend, který zasahuje investiční životní pojištění. Rizikové pojistky naopak vzrostly proti předloňsku o deset milionů Kč na 75 milionů korun.

Partners se v roce 2009 stala největší finančně-poradenskou firmou v České republice. Do skupiny Partners patří i další projekty, Partners bankovní služby, Partners Akademie, Partners Média a Partners investiční společnost, založená koncem roku 2010.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru