Tuzemská automobilka Škoda opět neuspěla v soutěži o evropské auto roku. Její nejvyšší model Superb ve finále soutěže zastínil německý bestseller Opel Astra a čtyři další konkurenti. Za Superbem zůstala pouze luxusní limuzína BMW řady 7.

Mezi prémiovými rivaly Audi A4 a Jaguar XE, stylovým kabriolete Mazda MX-5 a velkým moderním SUV Volvo XC90 porota vyzdvihla švédský vůz a zařadila ho na druhé místo. Vítězná Astra dostala 309 bodů, severské SUV od vítěze dělilo jen 15 bodů, přičemž každý hlasující novinář mohl rozdat bodů deset. Třetí Mazda  za prvním místem zaostala o výrazných 107 bodů. 

Držitele prestižního titulu oznámila odborná porota den před zahájením ženevského autosalonu, který je nejdůležitější evropskou automobilovou přehlídkou první poloviny roku. 

Tradiční soupeř VW Golf s mnoha jmény

Opel Astra patří mezi neúspěšnější auta posledních 25 let a prodalo se jich přes 10 milionů kusů. Několikrát ohrožoval pozici Volkswagenu Golf jakožto evropského bestselleru a stejně tak se několikrát málem stal autem roku. Dvakrát byl druhý, jednou třetí. 

Současná pátá generace modelu se představila loni na autosalonu ve Frankfurtu a její prodeje se zatím pouze rozbíhají. Vůz má být ale zbraní, jak opět pomoci značce Opel k růstu a posílit tak pozice General Motors v Evropě. Americká skupina totiž přestala na starém kontinentu prodávat značku Chevrolet s tím, že se bude soustředit na Opel, jeho výsledky ale v posledních letech tak přesvědčivé nebyly.

Auto se prodává či prodávalo i pod dalšími značkami koncernu General Motors. V Británii jej znají jako Vauxhall, v Číně jako Buick Verano a v Austrálii se prodává jako Holden Astra. V minulosti ale model nesl i jména Chevrolet či Saturn.

Modely Yeti a Roomster uspěly lépe

Loňským vítězem byl Volkswagen Passat, který se Superbem sdílí techniku. To je faktor, který mohl Škodě ublížit. Dosud nejvýše se Škoda v této anketě dostala s modely Yeti a Roomster, ty skončily v letech 2010, respektive 2007 na čtvrtém místě.

Evropské auto roku 2016

typ počet bodů
Opel Astra 309
Volvo XC90 294
Mazda MX-5 202
Audi A4 189
Jaguar XE 165
Škoda Superb 147
BMW Série 7 142

V roce 2014 se Škoda mezi finalisty dostala s Octavií. Porota ale škodovce šanci nedala a ta proto skončila až šestá. Konkurence byla však tehdy náročnější. Autem roku se stal francouzský bestseller Peugeot 308, který do popředí dostalo jednotně příznivé hlasování francouzských a španělských motoristických novinářů. Pozornost od Octavie odlákala i dvojice elektromobilů BMW i3 a Tesla S, která doplnila stupně vítězů.

Vedení automobilky Škoda ale může těšit, že jejich model nakonec v prodejích dlouhodobě válcuje všechny tehdejší finalisty včetně dříve lépe prodávaného Peugeotu.

Druhá generace Superbu skončila v anketě v roce 2009 šestá. Opět to byl ale ročník se silnou konkurenci. Mezi finalisty byl například Ford Fiesta, Volkswagen Golf či tehdejší vítěz Opel Insignia.

Související

Peníze podle Leoše Rouska

Máte zájem o informace z ekonomiky v širších souvislostech?

Zadejte svou e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr informací, které se během týdne objevily v médiích. Těšit se můžete na komentář událostí od Leoše Rouska, hlavního analytika Hospodářských novin.