Do ulic americké metropole se v sobotu po více než půlstoletí vrátí tramvaje a na první, zatím jen čtyři kilometry dlouhou trať vyjedou soupravy dodané českou firmou Inekon Group. Provoz slavnostně zahájí starostka Muriel Bowserová v 10:00 místního času (v 16:00 středoevropského času), uvedla stanice NBC.

Návrat tramvají do Washingtonu má ale i řadu kritiků - ti mimo jiné upozorňují na vysoké náklady, několikaleté zpoždění zahájení provozu i na to, že v současné trase budou tramvaje jen málo vytížené.

Nová trať vede od známého nádraží Union Station na východ k Oklahoma Avenue a tramvaje by cestu dlouhou 3,8 kilometru měly urazit za 20 minut.

Kolejiště ale nebude ležet ve vyhrazeném pruhu, a tramvaje tak budou jezdit po silnici společně s auty a autobusy. I na to upozorňují četní kritici, podle nichž se kvůli tomu budou tramvaje ve špičce opožďovat.

Deník The Washington Post na jednom z blogů rovněž uvedl, že diskutabilní je i trasa tramvaje, která kopíruje jednu z autobusových linek, nezajíždí však do centra, a proto nejspíš nebude tolik vytížená.

%insert_attachment[59500830] priloha.html%

Město počítá s tím, že tramvaje by se v následujících letech měly rozšířit i na západ města až do Georgetownu. Celkově by radnice chtěla zprovoznit ve Washingtonu osm tramvajových linek o celkové délce 60 kilometrů.

Už stavba první trati se ale potýkala s problémy. Původně měla být zprovozněna v roce 2009, tehdy také Inekon do USA dodal tři vozy v hodnotě deset milionů dolarů. Trať za 135 milionů dolarů byla ale dokončena teprve v roce 2013, kdy také proběhly první testovací jízdy. Před zahájením ostrého provozu pak uplynuly další dva roky.

Ve Washingtonu budou jezdit tramvaje typu Inekon 12-Trio, které v Česku jezdí i v Ostravě a v Olomouci. Stejné tramvaje dodal Inekon i pro další americká města Seattle a Portland, chystá se i na dodávku do Detroitu.

Naposledy v americkém hlavním městě tramvaje jezdily v roce 1962. Nyní se obyvatelé města přepravují vedle převládajících automobilů autobusy a metrem.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru