Posílení kontrolní činnosti je hlavním cílem projektu na samovyměřování daní, který oznámila nová Babišova náměstkyně pro daně Alena Schillerová. Mělo by jít o první krok k modernizaci finanční správy, která se od počátku 90. let zatím příliš nezměnila, a ke zvýšení daňových příjmů státu.

"Teď máme na daňové kontroly vyčleněno asi 3500 lidí, a až bude tento projekt uveden do života, mohli bychom jich mít skoro dvakrát tolik," řekl Ekonomu šéf Generálního finančního ředitelství Martin Janeček, na jehož 16 tisíc pracovníků chystaná změna dopadne.

Samovyměření v kostce znamená, že poplatník jakoukoliv daň odvede ve výši, jakou si sám vypočte a napíše do daňového přiznání, a nebude už při jejím placení čekat na úřední daňový výměr. Podle předběžného odhadu náměstkyně Schillerové by tato změna umožnila převést na daňové kontroly až polovinu z 6500 berních úředníků, kteří se zatím práci s daňovými přiznáními věnují. Bez ohledu na to, že se agenda postupně elektronizuje, musí daňové přiznání položku po položce překontrolovat, založit spis a především potvrdit, že daň je stanovena správně, a nést za to i odpovědnost. Teprve pak je možné vydat platební výměr.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru