Kanadské konsorcium zahrnující penzijní fond Ontario Teachers a investorskou skupinu Borealis koupilo nejmenší londýnské letiště London City za dvě miliardy liber (68,5 miliardy korun). Napsal to na svých internetových stránkách list The Guardian.

Letiště slouží hlavně podnikatelské klientele nedalekého finančního centra. Ročně odbaví kolem čtyř milionů cestujících. Z aerolinek letiště nejvíce využívají British Airways.

Hodnota letiště v posledních dvou desetiletích výrazně vzrostla. Současný majitel, firma Global Infrastructure Partners (GIP), zaplatil před deseti lety za letiště třetinu této ceny. GIP letiště kupovala od irského podnikatele Dermota Desmonda, který ho získal v roce 1995 za 23,5 milionu liber.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Letiště plánovalo expanzi v hodnotě 200 milionů liber, která by do roku 2030 zdvojnásobila počet odbavených cestujících a rozšířila letištní plochu a terminál, aby na letiště mohlo o 50 procent více letů. Expanzi však zablokoval starosta Boris Johnson. Letiště se proti rozhodnutí odvolalo.

Cena za letiště City je vyšší než 1,5 miliardy liber, které zaplatila Manchester Airport Group před dvěma lety za londýnské letiště Stansted. To ročně přepraví pětkrát více cestujících a má povolení tento počet zdvojnásobit.

Dalšími zájemci o letiště byla čínská přepravní firma HNA a další kanadské konsorcium.

Související