Kvůli jedné větě v zákoně přijdou Lesy ČR o zhruba 72,5 milionů korun, které ročně v průměru získávají od státu. Státním úředníkům ale ubude papírování a ušetří až 5 milionů korun.

Stručnou novelu zákona o ochraně přírody a krajiny ve středu schválila vláda a ve zkratce to znamená, že státní podniky už nebudou dostávat od státu peněžní náhradu za to, že jim kvůli hospodaření na přírodně cenném území vzniká škoda.

Má se tak vyrovnat rozdílná startovací pozice, kterou má stát a soukromníci hospodařící v lesích, na polích nebo rybnících v chráněných územích. Také se má zrušit zbytečný přesun peněz z jedné státní kapsy do druhé.

"Považuji za absurdní, aby stát platil státu za to, že na svých pozemcích chrání přírodu. Pro ilustraci – za to, že se Lesy ČR nechovají k národní přírodní rezervaci Boubínský prales jako k běžnému hospodářskému lesu, dostávají od státu ročně dva miliony korun.

Milionové újmy se vyplácejí také třeba na Křivoklátsku," říká František Pelc, šéf Agentury ochrany přírody a krajiny, která podnikům újmy z rozpočtu vyplácí.

Majitel pozemku obvykle vyčíslí škodu, která mu vznikla například tím, že kvůli poloze v chráněné krajinné oblasti nemohl pokácet stromy. A úředníci pak vyhodnotí, jestli částku schválit a přesunout.

Nejvíce žádosti ale obvykle chodí právě od Lesů ČR, které jsou státním podnikem zřizovaným ministerstvem zemědělství. Ostatním vlastníkům vyplácí agentura ročně v součtu kolem 13 až 15 milionů.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Pokud zákon hladce projde sněmovnou, agentuře od příštího roku ubyde papírování a obcházení soudů – v minulosti se Lesy ČR s agenturou, která spadá pod ministerstvo životního prostředí, soudily kvůli náhradám újmy už víc než stokrát.

"Svůj čas by zaměstnanci namísto toho mohli věnovat tomu, aby pečovali o naši přírodu," říká Pelc. Podle náměstka ministra životního prostředí Vladimíra Františka Many ušetří agentura ročně skoro čtyři miliony korun, Lesy na administrativě ušetří necelý milion.

Lesy ČR ale konec vyplácení náhrad přijímají s nelibostí. "Došlo by tak, mimo jiné, k výraznému znevýhodnění státních subjektů hospodařících na uvedeném území – a to z hlediska současného, ale i budoucího uplatňování náhrad.

Ve srovnání s národními parky, kde je újma kompenzována dotacemi, Lesy České republiky naprostou většinu opatření již nyní financují z vlastních prostředků," uvedla Eva Jouklová, mluvčí státního podniku, který je zajedno s ministerstvem zemědělství Mariana Jurečky (KDU-ČSL).

Podle náměstka Many z ministerstva životního prostředí jsou ale nyní znevýhodnění soukromníci a novelou se nepoměr vyrovná: "Státní podniky jsou zvýhodněny už na samém počátku, protože stát jim dá majetek zadarmo. Pokud by ještě požádaly o kompenzaci újmy, je to dvojí zvýhodnění."