Německá ekonomika vzrostla ve čtvrtém kvartále v mezičtvrtletním srovnání o 0,3 procenta, což bylo stejně jako v předešlém kvartále. Naopak německý export zaznamenal v posledním čtvrtletí loňského roku mírný pokles, poprvé od roku 2012.

Za celý loňský rok hrubý domácí produkt (HDP) největší evropské ekonomiky zrychlil tempo na 1,7 procenta z předloňských 1,6 procenta a zaznamenal nejsilnější výkon za čtyři roky. Potvrdil to v konečných údajích Spolkový statistický úřad.

Německá ekonomika loni vzrostla o 1,7 procenta, zrychlila nejprudším tempem za čtyři roky - čtěte ZDE

V meziročním srovnání tempo růstu hrubého domácího produktu zrychlilo v posledním čtvrtletí na 2,1 procenta z 1,7 procenta ve třetím čtvrtletí, potvrdil úřad. Zrychlení podpořily zejména vyšší státní výdaje, které kompenzovaly slabší zahraniční obchod; ten odrážel pokles vývozu do Číny, Ruska a dalších rozvíjejících se zemí.

Německý export ale poprvé od roku 2012 v mezičtvrtletním srovnání poklesl. Ve čtvrtém kvartálu zaznamenal konkrétně o 0,6 procenta. Import naopak zaznamenal růst o půl procenta, čímž překonal odhady analytiků.

Na německé ekonomice je závislá mimo jiné řada českých podniků. Německá vláda očekává, že letos HDP poroste rovněž o 1,7 procenta.

Kromě exportu poklesla v tomto měsíci v Německu také podnikatelská důvěra. Klesla třetí měsíc po sobě a její ukazatel sestoupil na nejnižší úroveň za více než rok. Náladu mezi podnikateli negativně ovlivnil výrazně zesílený pesimismus v průmyslu.

Hodnocení současné situace se mezi podniky mírně zlepšilo. Výrazně se ale zhoršila očekávání pro příštích zhruba šest měsíců, což byl důsledek zvýšeného pesimismu průmyslových výrobců. Německý průmyslový vývoz trpí už delší dobu zpomalováním hospodářského růstu v Číně a v dalších rozvíjejících se zemích.

Související

Peníze podle Leoše Rouska

Máte zájem o informace z ekonomiky v širších souvislostech?

Zadejte svou e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr informací, které se během týdne objevily v médiích. Těšit se můžete na komentář událostí od Leoše Rouska, hlavního analytika Hospodářských novin.