Městský soud v Praze zamítl v pátek 19. února návrh společnosti Alkony-CZ na insolvenci a konkurz Harvardského průmyslového holdingu (HPH) v likvidaci. Soudce Aleš Bartoš Alkony neuznal pohledávku ve výši 364 103 korun. Proti rozsudku se je možné odvolat.

Holding ovšem musí zaplatit firmě Victoria Printing 95 890 korun. Jde o náklady za prohranou soudní při.

Harvardský průmyslový holding bude mít nově tři likvidátory a čelí insolvenčnímu návrhu - čtěte ZDE

Likvidátor HPH Zdeněk Častorál se na písemný dotaz HN k rozsudku pražského městského soudu nevyjádřil. Právní zástupce společnosti ale označil návrh na konkurz při soudním jednání za šikanózní.

Předseda představenstva harvardského holdingu Karel Staněk rozhodnutí soudu vítá. "Jde o dobrou zprávu pro všechny harvardské akcionáře. Kdyby byla na společnost prohlášena insolvence, nemohli by být v případném konkurzu akcionáři, jako vlastníci firmy, ze zákona věřiteli.

Likvidace společnosti by také skončila s největší pravděpodobností bez vyplacení jakéhokoliv likvidačního zůstatku. Naštěstí byl návrh věřitelů pro spornost uplatňovaných pohledávek zamítnut," uvedl Staněk.

Již druhý neúspěšný pokus

Společnost Alkony-CZ podala návrh na insolvenci na HPH v likvidaci s prohlášením konkurzu loni v listopadu. Pouhý den poté, kdy převzala pohledávku ve výši 364 103 korun od firmy First American.

Jde o již druhý pokus, jak ukončit činnost harvardského holdingu konkurzem. Předchozí návrh, podaný koncem roku 2004, Vrchní soud v Praze v květnu roku 2005 zamítl.

Situace Harvardského průmyslového holdingu v likvidaci ale zůstává komplikovaná. To je také důvod, proč pražský městský soud letos 9. února rozhodl, že má mít tři likvidátory. Kromě dosavadního soudem stanoveného likvidátora Zdeňka Častorála mají likvidaci firmy řídit advokátní kancelář Tomko a partneři a advokátka Dagmar Mixová z Ústí nad Labem.

Podle mluvčí pražského městského soudu Markéty Puci souvisí rozšíření počtu likvidátorů harvardského holdingu s obsáhlostí, složitostí a časovou náročností likvidace. Dva noví likvidátoři byli vybráni ze seznamu insolvenčních správců. "Písemné rozhodnutí soudu není dosud vyhotoveno, až bude k dispozici, lze se proti němu odvolat," dodala Puci. Může tak učinit likvidátor Častorál i další účastníci řízení, včetně nových likvidátorů.

Častorál se k možnému odvolání, týkajícímu se rozšíření počtu likvidátorů ve společnosti, nevyjádřil. Staněk ale čeká, že se odvolá.

Podle Staňkových slov totiž Častorál nejméně šest let ukrývá účetnictví společnosti. A tyto informace neposkytuje ani dozorčí radě, která má účetnictví firmy ze zákona každý rok zkontrolovat a na základě toho akcionářům navrhnout, zda schválit účetní závěrku společnosti. Likvidátor podle Staňka nevydal účetnictví ani auditorovi, jak má podle zákona učinit.

Firma HPH tak má od roku 2011 závěrky bez auditu, které neschválila valná hromada. Staněk proto věří, že by se mohli akcionáři díky dvěma novým likvidátorům dozvědět skutečný stav účetnictví společnosti. Častorál se k písemným dotazům HN, týkajícím se těchto záležitostí, nevyjádřil.

Harvardský průmyslový holding v likvidaci má kolem 240 000 akcionářů. V roce 2000 ustanovil soud jeho likvidátorem právě Zdeňka Častorála. Podle neauditované účetní závěrky za rok 2014 činí hodnota majetku společnosti 25,7 miliardy korun. Z dřívějších informací likvidátora vyplývá, že ho tvoří hlavně zástavní smlouvy a směnky, vystavené firmami, spojovanými se zakladatelem harvardských fondů Viktorem Koženým. Firma má i další majetek v České republice a v jiných zemích. Většina těchto aktiv je ale těžko dostupná, část z nich blokují soudy.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Harvardský průmyslový holding v likvidaci vznikl v květnu 1997 sloučením harvardských fondů se společností Sklo Union Teplice. Likvidace holdingu měla skončit 31. prosince 1999. Konkurz na majetek HPH v likvidaci vyhrála firma HCM(W), řízená Viktorem Koženým.

Ten však před plánovaným ukončením likvidace oznámil, že není kvůli některým problematickým investicím schopen dodržet svůj závazek a uhradit akcionářům holdingu likvidační zůstatek. Likvidace společnosti není dodnes ukončena.

Některé nejasné aktivity týkající se harvardského holdingu a fondů, z nichž vznikl, šetřila policie. Viktor Kožený a Boris Vostrý, který byl posledním likvidátorem HPH v likvidaci před Častorálem, byli v říjnu roku 2012 pravomocně odsouzeni za podvod na deset a devět let a k úhradě škody v celkové výši deset miliard korun. Ale v nepřítomnosti. Oba totiž žijí v zahraničí. Vinu odmítají, škodu neuhradili, a tak se k ní přičítají úroky.