Růst podnikatelské aktivity v eurozóně byl v únoru nejpomalejší za více než rok a ceny dál klesaly. Pondělní údaje z průzkumu mezi firemními nákupními manažery, jehož výsledky zveřejnila společnost Markit, naznačují podle ekonomů oslabení hospodářského růstu v prvním čtvrtletí a zvyšují pravděpodobnost dalšího uvolnění měnové politiky Evropské centrální banky (ECB).

Předběžná hodnota úhrnného indexu aktivity v únoru klesla na 13měsíční minimum 52,7 bodu z lednové úrovně 53,6 bodu. Sestupuje tak směrem k úrovni 50 bodů, která je předělem mezi růstem a poklesem aktivity. Analytici oslovení agenturou Reuters odhadovali v průměru pokles jen na 53,3 bodu.

Index aktivity v Německu, která je největší ekonomikou eurozóny, oslabil druhý měsíc za sebou. Ve Francii klesl tento ukazatel poprvé za více než rok pod hranici 50 bodů.

Dílčí index sledující výrobní ceny klesl o 0,3 bodu na 48,6 bodu, tedy na novou nejnižší úroveň za poslední rok. Index sektoru služeb oslabil na 13měsíční minimum 53 bodů. Ukazatel zpracovatelského průmyslu oslabil o 1,3 bodu na 51 bodů a skončil pod nejpesimističtějšími předpověďmi. Index nových zakázek, který naznačuje budoucí vývoj, sestoupil na 51,6 bodu a byl rovněž nejníže za déle než rok.

"Tyto indikátory naznačují, že v březnu zaznamenáme další zpomalení, což by mohlo snížit růst ekonomiky na 0,2 procenta," řekl k údajům hlavní ekonom společnosti Markit Chris Williamson. Ekonomika eurozóny ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku vzrostla mezičtvrtletně o 0,3 procenta, tedy stejným tempem jako v předchozích třech měsících.

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

ECB na lednovém zasedání své rady sdělila, že v březnu přikročí k novému přehodnocení měnové politiky. Ekonomové podle Reuters čekají téměř stoprocentně snížení depozitní sazby hlouběji do záporného pásma a polovina z nich předpovídá i zvýšení objemu nákupů dluhopisů z nynějších 60 miliard eur měsíčně.

ECB loni v březnu v rámci snahy o podporu hospodářského růstu a odvrácení deflace v eurozóně spustila takzvané kvantitativní uvolňování měnové politiky, které zahrnuje zejména rozsáhlé nákupy státních dluhopisů. Ekonomiku se snaží podporovat také rekordně nízkými úrokovými sazbami.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru