Akcie společnosti Central European Media Enterprises (CME) během první hodiny obchodování posílily o devět procent. Tak výrazný nárůst na pražské burze akcie firmy, která v České republice vlastní televizi Nova a další stanice, za poslední dva roky nezažily. 

Ještě v pátek se přitom investoři akcií CME zbavovali. Ke změně názoru je přesvědčily dva faktory: zlepšení výsledků a především dohoda s Time Warner, jenž CME de facto ovládá. Time Warner, který je současně věřitelem CME, souhlasil se snížením úroků, jež mu majitel Novy platí. 

Reklamní trh se zotavil

CME vzrostl v loňském roce provozní zisk před odpisy a amortizací (OIBDA) o 28,7 procenta na 122,8 milionu dolarů. Firmě pomohl růst příjmů z reklamy a kontrola nákladů, uvádí se v pondělním prohlášení.

Bez zahrnutí vlivu změn směnných kurzů se zisk zvýšil až o 53 procent. Čisté příjmy se snížily o 11 procenta na 605,8 milionu dolarů, bez zahrnutí vlivu změn směnných kurzů však stouply o šest procent. Stejným tempem rostly i příjmy z televizní reklamy.

V České republice OIBDA loni vzrostl o 15,7 procenta na 71,7 milionu dolarů (1,7 miliardy korun). Příjmy firmy loni klesly o 9,9 procenta na 182,6 milionu dolarů. Bez zahrnutí vlivu změn směnných kurzů však příjmy stouply o 6,3 procenta a OIBDA o 35,1 procenta.

Očištěné tržby CME v Česku v posledním loňském čtvrtletí rostly jen o 1,2 procenta, což je podle analytika Patria Finance Václava Kmínka zklamáním a jedním z hlavních důvodů, proč celkové výsledky zaostaly za očekáváním trhu.

Hlavním akcionářem CME je americká mediální skupina Time Warner. Součástí CME je společnost CET 21, která drží licence na vysílání televizních stanic Nova, Nova Cinema, Nova Sport, Fanda, Smíchov a Telka. CME vedle Česka provozuje televize na Slovensku, v Bulharsku, Rumunsku, Chorvatsku a ve Slovinsku.

Boj s dluhy pokračuje

CME v pondělí ráno také oznámila, že se se svým akcionářem Time Warner dohodla na změně podmínek u úvěrů, které splácí své "matce". Má tím ušetřit nejméně 23 milionů dolarů (přes půl miliardy korun) ročně. 

"Oznámení financování nejdražších dluhů je pozitivní zpráva. CME tak ušetří cca 23 milionů USD úrokových nákladů ročně a prodlouží si i splatnost. Relativně slabé výsledky tak pravděpodobně budou kompenzovány pozitivní zprávou o refinancování dluhopisů a trh pravděpodobně bude reagovat neutrálně / mírně pozitivně," dodal Kmínek. 

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Dluhová zátěž tíží CME od nezvládnuté expanze z doby, kdy firmě šéfoval Adrian Sarbu. Pod jeho vedením sice majitel Novy skoupil další televize ve střední a jižní Evropě, vysoké úroky však firmu dlouho stahovaly do ztráty. 

Akcie CME se v důsledku toho hluboce propadly a dnes mají ve srovnání se stavem před sedmi lety jen sedminu hodnoty.

Vývoj ceny akcií společnosti CME na pražské burze: