Společnost Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava (SmVaK) má pro letošní rok naplánované investice ve výši 550 milionů korun, což je nejvíce v historii. Největší investiční akcí pro rok 2016 je pokračování modernizace úpravny pitné vody ve Vítkově-Podhradí na Opavsku.

Sdělil to mluvčí společnosti Marek Síbrt. SmVaK patří mezi největší vodárenské firmy v zemi, zásobují vodou zejména Frýdecko-Místecko, Karvinsko, Novojičínsko a Opavsko, ale dodávají vodu i do Ostravy.

V roce 2015 vodárny investovaly 522 milionů korun. Z toho 226 milionů do kanalizací, 200 milionů do vodovodů, 90 milionů do páteřního distribučního systému Ostravského oblastního vodovodu a šest milionů do dalších oblastí.

Síbrt uvedl, že investice, které společnost plánuje, v dalších letech ještě porostou. V roce 2022 by měly dosáhnout téměř 750 milionů korun.

Například v oblasti kanalizací a čistíren odpadních vod mají letos vodohospodáři nachystány projekty za téměř 216 milionů korun. Významné rekonstrukce kanalizačních sítí budou například v centru Karviné, ve Frýdku-Místku nebo Novém Jičíně, ale i v menších městech a obcích regionu.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

"Dokončíme také výstavbu vyhnívací nádrže v areálu Čistírny odpadních vod Opava s náklady téměř 33 milionů korun," uvedl ředitel kanalizací SmVaK Jan Tlolka.

Rekonstrukce úpravny pitné vody v Podhradí za téměř 130 milionů korun začala loni a bude pokračovat až do konce letošního roku. Modernizací prochází strojně-technologické i elektrotechnické zařízení úpravny.

"Součástí rekonstrukce je také výstavba nové technologie ozonizace, která zajistí další zlepšení účinnosti úpravárenského procesu a kvality pitné vody," doplnil Síbrt.

Většinovým vlastníkem SmVaK je španělská společnost Aqualia Czech sídlící v Madridu, která drží téměř 99 procent akcií.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru