Českomoravský svaz mlékárenský získal 5,2 milionu eur, v přepočtu zhruba 140 milionů korun, na propagaci mléčných produktů na Blízkém východě. Polovinu peněz na tříletý projekt poskytne Evropská unie, 30 procent stát a 20 procent zapojené české mlékárny. Uvedl to předseda svazu Jiří Kopáček.

Do projektu EU - Milky Way, který by měl pomoci exportu trvanlivých i čerstvých mléčných výrobků do Libanonu, Saúdské Arábie a do Spojených arabských emirátů, se přidaly Mlékárna Hlinsko z koncernu Agrofert, Bohušovická mlékárna ze skupiny Accom a Polabské mlékárny.

V současnosti již do této oblasti vyváží Mlékárny Hlinsko trvanlivé výrobky, pro obě další jde o startovací platformu. Projekt by měl propagovat školní ochucená mléka, kondenzovaná mléka, smetany a sýry, ale i čerstvé výrobky, jako je řecký jogurt, mléčné pomazánky a sýrové pomazánky na bázi tvarohu či mléčné dezerty.

V rámci akce se letos evropské výrobky představí na třech veletrzích, první právě začíná v Dubaji. V dalším roce se představí pak na čtyřech a v posledním znovu na třech. "Jakmile se dostaneme do sítí, tak tam budeme mít ochutnávkové kampaně v tamních hypermarketech, billboardovou kampaň, budeme inzerovat v místním tisku," vysvětlil Kopáček. Svaz plánuje organizovat i konference pro potenciální partnery, spustí webové stránky či bude spravovat stránky na sociálních sítích.

Kopáček je v kontaktu s českým zemědělským diplomatem Eduardem Řeháčkem, který již měsíc působí v Rijádu. Česká republika má na potenciálních exportních trzích zatím čtyři agrární diplomaty, v letošním roce plánuje jmenovat další tři.

Svaz nyní ukončuje obdobný projekt, který měl pomoci exportům do Ruska a na Ukrajinu. Kvůli embargu na dovoz potravin ze strany Ruska a poklesu tržní síly na Ukrajině ale nedopadl ideálně. Svaz nyní čeká na konec sankcí, aby mohl s ruskými partnery začít znovu obchodovat.