Čistý zisk americké společnosti Wal-Mart Stores ve čtvrtém finančním čtvrtletí klesl o osm procent na 4,57 miliardy dolarů (zhruba 111 miliard korun). Oznámila to ve čtvrtek firma, která je největším maloobchodním řetězcem na světě.

Tržby společnosti ve finančním roce končícím 31. ledna klesly o více než procento na 129,7 miliardy dolarů. Zaostaly tak za očekáváním analytiků, kteří je podle agentury Bloomberg odhadovali na 130,6 miliardy dolarů. Na tržby měl negativní vliv silnější kurz dolaru, který po přepočtu snižuje hodnotu zahraničních příjmů.

Firma ve čtvrtek předpověděla, že v novém finančním roce zůstanou její tržby bez výraznějších změn. Předchozí prognóza počítala s růstem tržeb o tři až čtyři procenta, na rozdíl od nynějšího výhledu však nezahrnovala změny ve vývoji měnových kurzů.

Na tržby bude mít podle firmy negativní dopad rovněž plánované omezování aktivit. Walmart v polovině ledna oznámil, že v rámci restrukturalizace uzavře 269 obchodů, z toho více než polovinu ve Spojených státech. Opatření se dotkne zhruba 16 tisíc zaměstnanců. V současnosti firma provozuje po celém světě přes 11 tisíc obchodů a zaměstnává zhruba 2,2 milionu lidí.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru