Firma Apple ve čtvrtek v Číně uvedla do provozu systém elektronických plateb, který umožňuje platit v obchodech přes jeho chytré telefony a další přístroje. Na obřím čínském trhu elektronických plateb však čeká americký systém Apple Pay tuhá konkurence, napsala agentura AFP.

Čínskému trhu vévodí "všudypřítomný" systém Alipay, což je odnož čínského internetového obchodu Alibaba. Oblíbenou službou je také WeChat Payment, kterou provozuje společnost Tencent Holdings.

Apple odstartoval systém elektronických plateb v říjnu 2014 ve Spojených státech. Systém, který umožňuje platit z telefonů iPhone, počítačových tabletů iPad či chytrých hodinek Apple Watch, se časem rozšířil do Británie, Kanady a Austrálie.

V Číně jej budou moci využívat majitelé bankovních karet China UnionPay, což je státem vlastněný vydavatel kreditních karet, se kterým Apple spolupracuje.

Apple oznámil, že systém by mohlo využívat 19 bank, "několik obchodníků" a vývojáři aplikací. Podle UnionPay budou mezi těmito obchody například supermarkety Carrefour nebo restaurace s rychlým občerstvením McDonalds's.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Čínský trh elektronických plateb nabízí uživatelům chytrých telefonů kromě samotného placení také možnost objednat si taxi, poslat peníze přátelům, platit účty nebo investovat. Hlavním hráčem je zmíněná Alipay, která podle společnosti BigData Research ovládá zhruba 70 procent trhu a tvrdí, že má více než 400 milionů aktivních uživatel.

Konkurenční systém Tencentu má jenom 17 procent trhu. Díky službě pro posílání zpráv, kterou provozuje stejná skupina, však rychle roste.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru