Penzijní fondy, ve kterých si na přilepšení k důchodu spoří více než čtyři miliony lidí, loni splnily svůj hlavní úkol a překonaly inflaci. Rozptyl mezi jednotlivými společnostmi je ale veliký, od 0,4procentního bodu u Consequ do 1,4 procentního bodu u Allianz. Pět z osmi penzijních společností se dostalo nad jedno procento, a dostalo se tak na úroveň nejlepších spořicích účtů na trhu.

Ani jedna z osmi penzijních společností zatím sice výsledek svého transformovaného fondu, což jsou uzavřené fondy bývalého penzijního připojištění, nezveřejnila, Asociace penzijních společností ale už zveřejnila odhady. Ty vycházejí z hospodářských výsledků za loňský rok. Skutečnost může být mírně lepší.

V meziročním srovnání si fondy pohoršily. Důvodem klesajícího zhodnocení jsou nižší výnosy z českých státních dluhopisů, ve kterých mají penzijní fondy uloženou významnou část peněz. Jejich výnosy pokračovaly v meziročním poklesu a u některých z nich se dostaly do záporu. Například Penzijní společnost České spořitelny investovala do českých státních dluhopisů zhruba 46 procent vkladů klientů v transformovaných fondech.

U transformovaných fondů, které mají vzhledem ke garanci minimálně nulového zhodnocení (nemohou jít do minusu) omezené možnosti investování, je jejich hlavním cílem porazit inflaci, a uchovat tak reálnou hodnotu úspor. O jistý výnos zhruba do čtyř procent ročně se pak stará státní příspěvek.

Kdo má zájem o vyšší výnos u penzijních fondů, může v rámci třetího důchodového pilíře zvážit přestup z transformovaného fondu do fondu účastnického. Musí ale počítat s tím, že hodnota peněz v těchto fondech může kolísat.

Zhodnocení prostředků účastníků penzijních připojištění v transformovaných fondech penzijních společností (v % p. a.):

Název penzijní společnosti 2013 2014 2015 odhad
Conseq PS, a.s. (dříve AEGON) 2,17 0,7 0,4
Allianz penzijní společnost, a.s. 1,6 1,64 1,4
AXA penzijní společnost, a.s. 2,29 1,46 1,07
ČSOB Penzijní společnost, a.s. 1,7 1,4 1,2
PS České pojišťovny, a.s. (včetně Generali) 2,1 1,7 1,36
NN Penzijní společnost, a.s. (dříve ING) 1,41 1,13 0,88
Česká spořitelna - penzijní společnost, a.s. 1,3 1,42 0,81
KB Penzijní společnost, a.s. 1,44 1,35 1,16
Zdroj: Penzijní společnosti
Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru