Apple se ve středu vzepřel soudu, podle kterého musí pomoci FBI prolomit zabezpečení iPhonu. Přístroj údajně patřil Syedu Farookovi, který se svou ženou spáchal teroristický útok v kalifornském San Bernardinu v prosinci minulého roku. Informaci přinesla agentura Reuters.

FBI chce v mobilu hledat možné záznamy komunikace mezi dvojicí a Islámským státem. "Vláda nás žádá, abychom napadli naše vlastní zákazníky," zdůvodnil postoj Applu jeho výkonný ředitel Tim Cook.

Vyšetřovatelé nedokázali prolomit zabezpečení iPhonu žádným dešifrovacím programem. Apple jim proto měl pomoci obejít autodestrukční mechanismus, který se aktivuje po deseti špatných zadáních PIN kódu. 

Již v podobném případu v minulém roce ale firma avizovala, že je pro ni i celkově nemožné odblokovat iPhony s operačním systémem iOS 8 a vyšším - tedy i mobil Syeda Farooka. K silnějšímu zabezpečení telefonů přistoupili po aféře s únikem dat, kdy Edward Snowden vyzradil data o sledování elektronické komunikace uživatelů vládními agenturami.

Prokurátor však i přesto trvá na tom, že Apple reálně disponuje technologií, která k odblokování stačí. Požaduje například záložní data z icloudových serverů, které Farook používal, informoval list Washington Post.

Podle šéfa Applu Cooka soud chce, aby firma vytvořila "zadní vrátka" do iPhonů. "Neexistuje žádný precedent, kdy by americké společnosti byly nuceny vystavovat svoje zákazníky vyššímu riziku útoků," dodal Cook.  

Soudní nařízení spustilo vášnivou debatu i mezi domácími právníky a experty. "Pokud by mohl soud přinutit Apple psát na zakázku software pro odemknutí telefonu, kde to skončí?" napsal v komentáři pro Washington Post profesor kalifornské univerzity Ahmed Ghappour. "Může vláda donutit Facebook vytvořit algoritmus předvídající zločin?"

Syed Rizwan Farook se svou ženou střílel při teroristickém útoku v prosinci v kalifornském San Bernardinu. Čtrnáct lidí zabili, zraněno bylo dalších 22, než je oba zastřelili policisté.