Nízké ceny ropy si získaly pozornost i miliardáře Warrena Buffetta. Jeho fond Berkshire Hathaway v posledních měsících navyšuje své podíly ve společnostech úzce spojených s ropou. V úterý tak přišla čerstvá informace, že jeho fond výrazně zvýšil svůj podíl ve společnosti Kinder Morgan, což je provozovatel největší distribuční sítě ropy v Severní Americe. Vyplynulo to z dokumentů americké komise pro cenné papíry a burzu (SEC).

Zveřejnění informace přišlo krátce poté, co mezi Ruskem a Saúdskou Arábií došlo k dohodě o zmrazení těžby ropy na lednových objemech. Podle SEC tak měla společnost Berkshire Hathaway do konce minulého roku ve firmě Kinder Morgan podíl za 395,9 milionu dolarů (9,6 miliardy korun).

Kinder Morgan zaznamenala od dubna minulého roku propad akcií o dvě třetiny. Zároveň výrazně snížila investice a v prosinci vůbec poprvé snížila výši dividendy. Po úterní zprávě reagovaly akcie růstem o šest procent.

"Firma Kinder Morgan je pro Buffetta jistě zajímavá. Například má velké množství aktiv, která jí generují slušné cash flow," říká analytička Peggy Connertyová. "Pokud vezmeme v úvahu fakt, že akcie jsou levné, a společnost se navíc snaží zlepšit své hospodaření bez toho, aniž by měla v plánu vydat ke svému financování další akcie, je to určitě zajímavá investice," dodává.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Buffett je mezi ostatními investory jako maják, jenž určuje, kam se má plout. V tuto chvíli ukazuje jednoznačně k místům, kde leží byznys s ropou. Společnost Berkshire také navýšila svůj podíl v mezinárodní korporaci Phillips 66, která se zabývá zpracováním ropy. Nyní v ní vlastní 14,3 procenta akcií.

Berkshire také zveřejnila další údaje. V technologické firmě IBM snížila svůj podíl o 600 milionů dolarů na 11,15 miliardy. Podíl snížila i v případě telekomunikační firmy AT&T. Naopak zvýšila podíl ve výrobci zemědělské techniky Deere.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru