Obavy spotřebitelů ropy se v úterý naplnily. Na jednání v katarském Dauhá se Rusko se Saúdskou Arábií dohodly na zmrazení těžby ropy na lednové úrovni. Obě země si v mnohých záležitostech nerozumí, ale na tom, že je čas udělat něco s děravými státními rozpočty, se shodly. Právě nízké ceny nejdůležitější energetické suroviny v posledních měsících silně postihly finance obou zemí.

Severomořská ropa Brent a texaská WTI během jednání připisovaly více než čtyři procenta. Trh tak reagoval na spekulace, že by mohlo dojít ke snížení těžby. Ministři obou zemí se ale dohodli na zmrazení težby na výši lednové produkce, což prudký ranní růst přibrzdilo. Krátce před jedenáctou hodinou si Brent i WTI připisovaly přibližně 2,2 procenta a ke konci obchodování na evropských burzách se pohyboval mírně nad nulou.

Ještě minulý týden se přitom americká ropa obchodovala mírně nad 26 dolary za barel. 

"Domníváme se, že zmrazení těžby na lednové úrovni je pro trh dostačující," uvedl na schůzce v Dauhá saúdskoarabský ministr ropného průmyslu Alí Nuajmí. "Důvod, proč souhlasíme s možným zmrazením produkce, je jednoduchý: je to začátek procesu, který v příštích měsících posoudíme a rozhodneme se, zda potřebujeme další kroky ke stabilizaci a k tomu, aby se situace na trhu zlepšila," řekl. Ministr také uvedl, že k naplnění dohody je nutné, aby se připojily i další země, které těží ropu. 

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

"Globální poptávka po ropě roste. Pokud by všichni producenti zafixovali svoji produkci, či ji případně mírně snížili, už na podzim by přebytek ropy na trhu mohl zmizet," uvádí analytik společnosti Finlord Boris Tomčiak.

Schůzce byli přítomni také zástupci Kataru a Venezuely, kterou levná ropa zasáhla nejvíce.

Jen pro letošní rok se u země očekává propad HDP o tři procenta a vyšplhání inflace až k 720 procentům. Ropný kartel OPEC se tak chce s nečlenskými zeměmi, z nichž největším producentem ropy je Rusko, domluvit na snížení těžby.

To by srazilo nabídku černého zlata na světových trzích a cena ropy by šla opět nahoru.

Čára přes rozpočet

Rusko ani Saúdská Arábie se ještě minulý rok k opatřením v podobě zmrazení nebo snížení těžby neměly. Začátek letošního roku jim ovšem udělal doslova čáru přes rozpočet.

Ruská federace počítala v rozpočtu na letošní rok s tím, že ceny ropy se budou pohybovat kolem 50 dolarů za barel, což se zdá být v tuto chvíli na hony vzdálené realitě.

Tamní centrální banka pak uvedla, že ceny okolo 40 dolarů za barel by pro Rusko znamenaly propad ekonomiky o více než dvě procenta.

A podobné problémy řeší i Saúdové. Ti se ještě donedávna snížení těžby bránili s tím, že nechtějí dovolit americkým těžařům břidlicové ropy, aby se prosadili na trhu a ohrozili tak podíl Saúdské Arábie na světové těžbě suroviny. Těžba z břidlic je finančně nákladnější a při takto nízkých cenách se nevyplatí.

Tlak na saúdské finance však nutí vládu ke změně názoru. Již na konci ledna měla Saúdská Arábie podle informací ruského ministra energetiky Alexandra Novaka navrhnout snížení těžby o pět procent.

Saúdové na tom tak nejsou o mnoho lépe než Rusové. Země Perského zálivu se chystá prodat část půdy, kterou vlastní, nebo zavést daň z prodeje spotřebního zboží. Tabu už není ani prodej nejcennějšího státního majetku, jímž je ropný koncern Aramco, přes burzu. Saúdové dokonce museli po většinu loňského roku sahat do svých rozpočtových rezerv a výrazně tak snížit velikost svých fondů působících na trzích.

Úterní setkání vyvolává vzpomínky na dohodu z roku 2001 mezi členy OPEC a dalšími předními producenty. V tomto roce Rusko poprvé a naposledy souhlasilo s koordinovaným snížením těžby, i když Moskva nakonec nikdy plně nerealizovala své sliby o snížení vývozu.

Vývoj ceny ropy Brent během posledních hodin (dolary za barel)

 graf

Komentář: Ráno cena ropy prudce rostla v reakci na jednání mezi Ruskem a Saúdskou Arábií. Po desáté hodině ale došlo ke skokovému snížení růstu, neboť se obě země dohodly "pouze" na zmrazení produkce ropy, nikoli snížení těžby. Časy jsou u grafu o hodinu pozadu. Spodní graf pak vyjadřuje objem obchodů.

Vývoj ceny ropy Brent od roku 1996 (dolary za barel)

roky
Zdroj dat: Reuters