Evropská komise přezkoumá obvinění, podle kterého se švédský prodejce nábytku Ikea pomocí umělého snižování daňového základu vyhýbá placení daní. Firma tak údajně v uplynulých šesti letech připravila daňové úřady v Evropské unii minimálně o miliardu eur (27 miliard korun).

Podle studie, kterou zveřejnila frakce zelených v Evropském parlamentu, se švédská firma vyhýbá placení daní tím, že využívá mezer v daňových pravidlech některých evropských zemí. Peníze před daňovými úřady prý ukrývá například tak, že část příjmů ze svých prodejen přesunuje prostřednictvím nizozemské divize do Lichtenštejnska či Lucemburska.

Firma zároveň využívá daňová zvýhodnění v Lucemburku a Nizozemsku.

"Komise tuto zprávu a její zjištění zaregistrovala a podrobně je přezkoumá," uvedla mluvčí Evropské komise Vanessa Mocková. Ikea se podle serveru CNN proti obviněním vzneseným ve studii brání. "Platíme daně zcela v souladu s národními i mezinárodními daňovými pravidly," uvedla firma.

Evropská komise již potvrdila, že se bude věcí zabývat. Orgán již nařídil nizozemským a lucemburským úřadům, aby vybraly až 30 milionů eur od kavárenského řetězce Starbucks a automobilky Fiat Chrysler.

Přesunování zisků s cílem snížit daňovou zátěž je poměrně běžnou praxí nadnárodních společností působících v Evropě. Evropská komise koncem ledna představila soubor návrhů, které mají členským zemím EU usnadnit boj s daňovými úniky v nadnárodních firmách.

Společnost Ikea je největším maloobchodním prodejcem nábytku na světě. V České republice provozuje dva obchodní domy v Praze a po jednom v Brně a Ostravě.

Související

Peníze podle Leoše Rouska

Máte zájem o informace z ekonomiky v širších souvislostech?

Zadejte svou e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr informací, které se během týdne objevily v médiích. Těšit se můžete na komentář událostí od Leoše Rouska, hlavního analytika Hospodářských novin.