Podmínky pro zateplování bytovek, paneláků nebo činžáků se v Česku vyrovnávají. Majitelé pražských bytovek budou moci dosáhnout na stejnou míru podpory jako ti, kteří vlastní bytové domy mimo Prahu.

Ti dostávají dotace na nová okna, fasády nebo kotle z evropských peněz, ke kterým Praha jako rozvinutý region nemá přístup. Našly se pro ni ale peníze v státním programu Zelená úsporám, jen letos je pro Pražské připraveno 250 milionů korun.

V programu, který poskytuje lidem peníze na energeticky úsporné přestavby domů, už si mohli vlastníci bytovek žádat o dotace loni. Nabídka byla ale časově omezená a dotace pokrývala jen nanejvýš 20 procent nákladů. Od 15. března se ale spouští nová výzva, kde mohou lidé, bytová družstva, společenství vlastníků, nebo městské části získat v těch energeticky nejšetrnějších případech třicetiprocentní podporu.

Na střechách pražských bytovek navíc možná přibudou i solární panely. Lidé mohou totiž žádat nejen o peníze na zateplení, výměnu oken či dveří, ale nově mají šanci dostat příspěvek i na výměnu starého kotle na tuhá paliva nebo na pořízení solárních panelů.

"Jsme přesvědčeni, že největší zájem bude pořád o komplexní zateplení. Ideální by ale bylo, kdyby jej lidé zkombinovali například s fotovoltaickými systémy," míní Petr Valdman, šéf Státního fondu životního prostředí, který dotační program zaštiťuje.

Zároveň připouští, že u bytových domů je náročnější domluvit se mezi všemi vlastníky, jestli do fotovoltaiky investovat či ne, než u rodinných domů.

Majitelé bytů podle něj mohou pomocí solárů například ohřívat teplou vodu nebo vyrobenou elektřinu využít v bytech či ve společných prostorách – k osvětlení chodeb, na provoz výtahu nebo garážových vrat.

Výzva je ke všemu kontinuální – to znamená, že majitelé mohou žádosti průběžně posílat až do roku 2021. Pro letošek se počítá s čtvrt miliardou korun. "To je aktuálně nachystaná částka, kdyby hned přišly žádosti a bylo by možné je financovat," upřesňuje Valdman.

Předpokládá ale, že žádosti začnou chodit později, protože potrvá, než si plán na změny bytová družstva nebo společenství vlastníků schválí. A ti, kteří úspěšně zažádali loni, mohou svou žádost přepsat do letošní výzvy a dostat tak vyšší podporu.

"Jsme rádi, že program je kontinuální, protože celoroční výzva pro stavební trh znamená větší stabilitu a jistotu," komentuje novinku Petr Holub, ředitel aliance Šance pro budovy, která sdružuje lidi z oboru energeticky úsporného stavebnictví.

Podle toho, jak se bude vyvíjet poptávka, se budou z programu uvolňovat další peníze, které stát získává z prodeje emisních povolenek. "Letos očekáváme, že z programu přerozdělíme na dotacích pro rodinné i bytové domy zhruba dvě miliardy korun," uvedl Brabec. Počítá se s tím, že do roku 2021 nabídne dotační program Nová zelená úsporám 20 až 27 miliard korun, které si mezi sebou rozdělí pražské bytovky a rodinné domy po celé republice.